Facebook marketing
Facebook marketing
2021-03-04
Shopify vagy WooCommerce
Shopify vagy WooCommerce?
2021-06-21

Facebook hirdetés alapok

Sok internetező azt gondolja, hogy senki sem kattint a Facebook hirdetésekre. Nagyobbat nem is tévedhetnének. A Facebook hirdetési bevételei évről évre exponenciálisan nőnek, vagyis a hirdetésekre valakinek kattintania kell.

A legfontosabb kérdés azonban, hogy Te hogyan érheted el, hogy a hirdetéseidre kattintsanak a felhasználók? Ha most ismerkedsz a Facebook marketinggel, érdemes elolvasnod útmutatónkat a Facebook használatának alapjairól.

 

Hogyan működnek a Facebook hirdetések?

Számtalan hirdetési formátum használható a Facebook rendszerében. Hirdetheted Facebook oldaladat, bejegyzéseidet, termékeidet, de a legfontosabb: a weboldaladat. Mivel a Facebook célja, hogy minél több felhasználót, minél több ideig tartson a platformon; a Facebookon történő hirdetés az egyik leghatékonyabb eszköz a felhasználók elérésére, és cselekvésre ösztönzésükre.

Számos hirdetési formátumot használhatsz:

      • Képes hirdetések (Image ads)
      • Videós hirdetések (Video ads)
      • Galéria formátumú hirdetések (Carousel ads)
      • Kollekciós hirdetések (Collection ads)

A Facebook hirdetések tartózkodási helyük, demográfiai és profilinformációik alapján célozzák meg a felhasználókat. A célzási lehetőségek közül nagyon sok a Facebook hirdetési rendszerében található meg, más hirdetési hálózaton viszont nem. A Facebook hirdetéseidet kattintás (CPC) és megjelenés (CPM) alapon is elszámolhatod.

Útmutatónk bemutatja a kattintás alapú hirdetések (CPC / PPC) létrehozásának bevált módszereit, melyekkel forgalmat irányíthatsz weboldaladra.

A Facebook egyéb hirdetési lehetőségei nagyon hatékonyak az elkötelezettség és az ismertség növelésében, azonban a legtöbb vállalkozás célja továbbra is a weboldalának a forgalmának növelése.

Kinek érdemes hirdetni Facebookon?

Nagyon sok vállalkozás elsőre csalódik a Facebook hirdetésekben, mert nem találják hatékonynak. Nagyon fontos, hogy mindig teszteld az új marketingcsatornákat, hogy azok használata hosszútávon is előnyös, megéri őket használnod.

Pár évvel ezelőtt a Facebook hirdetések még nagyon hasonlítottak a klasszikus banner hirdetésekhez, azonban napjainkra ez teljesen megváltozott.

Következzen néhány olyan példa, akik nagy valószínűséggel sikereket fognak elérni a Facebook hirdetések használatával.

Gyors és költségmentes (Low-Friction) konverziót kínáló vállalkozások

Azok a vállalkozások érik el a legtöbb sikert Facebook hirdetéseikkel, akik arra kérik a felhasználókat, hogy regisztráljanak vagy iratkozzanak fel a hírlevelükre. Vagyis első körben nem vásárlásra buzdítják a felhasználókat. A hirdetésedre azért fognak kattintani, mert felkeltetted a felhasználók figyelmét, és nem azért, mert egyből vásárolni is szeretnének a weboldaladon.

A leghatékonyabb, ha a weboldaladon egy egyszerű konverzióra, mint például a regisztráció vagy hírlevél feliratkozás kéred őket. A lényeg, hogy kapcsolatba kerülj a látogatóiddal, vásárlásra majd egy következő lépésben fogod őket buzdítani, azon az elérhetőségen, amit már megadtak Neked.

Még abban az esetben is, ha például egy webáruházat hirdetsz, érdemes egy közbenső konverziós eseményt hirdetned: például feliratkozást a hírleveledre. Ezután már könnyen értékesíthetsz a felhasználóknak e-mail marketing és Facebook remarketing segítségével.

Kisértékű vásárlásokra ösztönző és értékesítési tölcsért (Sales Funnel) használó vállalkozások

Ha elsőkörben egy email címet kérsz a látogatóidtól, előbb utóbb vásárlóiddá kell válniuk a felhasználóidnak, hogy a hirdetéseid bevételt is generáljanak.

A Facebookon legsikeresebben hirdető vállalkozások, első körben nem a termékeiket/szolgáltatásaikat próbálják eladni a felhasználóknak. Sokkal hatékonyabb és kifizetődőbb, ha a látogatóid először megadják Neked az elérhetőségeiket, és ezután fokozatosan értékesítesz nekik. Nem kövesd el azt a hibát, hogy kevés nagy értékű vásárlásra építed az üzleti modelled. Először a vásárlói adatbázisodat építs fel, ezután következhet a kosárértékük növelése.

 

Facebook hirdetések helyes célzása

A leggyakoribb hiba, amit a marketingesek elkövetnek a Facebook hirdetésekkel kapcsolatban: helytelenül állítják be a hirdetéscélzást, vagyis, hogy kinek jelenjen meg a hirdetés!

A Facebook hirdetéskezelő célzási lehetőségeivel jelenleg nem veszi fel senki sem a versenyt. Célozhatsz demográfiai adatok alapján, hasonmás célközönséget hozhatsz létre, akik hasonlóak a már meglévő látogatóidhoz és vásárlóidhoz. Továbbá remarketing (retargeting) hirdetések segítségével megcélozhatod azokat a felhasználókat, akik már jártak az oldaladon, vagy csak azokat, akik felkeresték a weboldalad egy konkrét aloldalát.

A Facebookon közvetlenül megcélozhatod a felhasználókat a következők alapján:

Földrajzi hely (Location): A hirdetéseiddel megcélozhatsz földrajzi helyek alapján embereket. Választhatsz országot, államot, tartományt, települést, körzetet és irányítószámot. A legtöbb célnál globális (a „nemzetközi” szó beírásával), régió szerinti (pl. „Európa”), szabadkereskedelmi terület szerinti (pl. „NAFTA”, „Észak-Amerikai Szabadkereskedelmi Egyezmény”) vagy alkalmazásbolt elérhetősége szerinti (pl. „iTunes alkalmazásbolt országai”) célzást is beállíthatsz.

Életkor (Age): Adott korcsoporthoz tartozó emberek megcélzása hirdetésekkel.

Nem (Gender): Nők, férfiak vagy minkét nem megcélzása hirdetésekkel.

Nyelvek (Languages): Adott nyelveket használó felhasználók megcélzása hirdetésekkel.

Részletes célzás (Detailed targeting): Emberek szerepeltetése vagy kizárása a célközönségből bizonyos kritériumok alapján (pl. demográfiai jellemzők, érdeklődési körök, oktatás, munkahely, kapcsolati státusz stb.).

Kapcsolatok (Connections): Emberek szerepeltetése vagy kizárása a célközönségből az oldalaiddal, alkalmazásaiddal vagy eseményeiddel meglévő kapcsolatok alapján.

Egyéni célközönségek (Custom Audiences): Az egyéni célközönségek az általad már ismert emberekből állnak, és az általad megadott vagy a Facebook termékeiben létrejött információk alapján állíthatók össze. Egyéni célközönségeket lista, a Facebook-képpont, a Facebook SDK és a Facebookon tanúsított aktivitás alapján hozhatsz létre.

Minden opció a hasznos lehet, a célközönségedtől függően. A legtöbb marketinges helyszínre, életkorra, a nemre és az érdeklődési körre összpontosít.

Az érdeklődési kör szerinti célzás a Facebook leghatékonyabb, azonban sokszor rosszul használt funkciója. Amikor hirdetést hozol létre két lehetőség közül választhatsz: Tágan értelmezett kategóriák (broad categories) és részletes érdeklődési körök (detailed interests).

Tágan (szélesen) értelmezett kategóriák szerinti célzás (Broad Category Targeting)

Az úgynevezett tág kategóriák olyan témákat tartalmaznak, mint például: „Fitnesz és wellness”, „Technológia” vagy „Vásárlás és divat”.

A széles kategóriák nagyon hatékony eszközök a minél nagyobb célközönség, vagyis a minél több ember eléréséhez. Azonban ennek a célzásnak a sok ember elérése a hátrányára is válhat: hiszen olyan felhasználókat is elérsz, akiket nem biztos, hogy érdekelni fog az üzeneted. Használatához elengedhetetlen a weboldaladon elhelyezett Facebook Pixel kód.

Részletes érdeklődési kör szerinti célzás (Detailed Interest Targeting)

A részletes érdeklődési kör szerinti célzás lehetővé teszi a felhasználók megcélzását a profiljukon szereplő információk alapján, beleértve az általuk kedvelt oldalakat, a használt alkalmazásokat, és a kedvelt egyéb profil és idővonal tartalmakat.

A Facebook számtalan érdeklődési kör szerinti célzást kínál, a legnehezebb feladat a számodra legmegfelelőbbek kiválasztása.

A részletes érdeklődés célzása során a Facebook megjeleníti a közönség méretét, valamint javaslatot tesz a kapcsolódó érdeklődési körök megcélzására. Miután kiválasztottad az érdeklődési köröket, a Facebook egy összesített becslést készít. Sok marketinges elköveti azt a hibát, hogy a lehető legszélesebb célcsoportot célozza meg.

A leghatékonyabb, ha több kisebb érdeklődési kört célzol meg, teszteled melyikkel milyen eredményt érsz el; és ezután a legsikeresebbekre összpontosítod az erőforrásaidat.

Hasonmás célközönség (Lookalike Audience)

A felhasználók közvetlen célzása mellett, a Facebook lehetőséget kínál úgynevezett hasonmás célközönség létrehozására. A Hasonmás célközönség olyan felhasználókat takar, akik hasonlóak, hasonlóan viselkednek, mint a jelenlegi látogatóid/vásárlóid. A létrehozásához szükséges a weboldaladon elhelyezett Facebook képpont (Pixel), vagy valamilyen más ügyféladat: mint például egy email címlista. Ezután a Facebook összeveti ezt a listát a saját adatbázisával és létrehoz egy célcsoportot, akik hasonlítanak a már meglévő felhasználóidhoz.

Részletesen olvashatsz a Facebook hasonmás célközönségéről, ide kattintva.

Remarketing (retargeting) Facebook hirdetésekkel

Az úgynevezett remarketing vagy retargeting hirdetésekkel azokat a felhasználókat érheted el, aki már valamilyen formában kapcsolatba kerültek Veled, például már jártak a weboldaladon. A remarketing segítségével egyedivé teheted hirdetéseidet, ezáltal növelve a hatékonyságukat.

Megcélozhatod azokat a felhasználókat, aki már jártak a weboldaladon, elhelyeztek valamit a kosarukban, vásároltak nálad, vagy csak szimplán már rákattintottak valamelyik hirdetésedre.

A remarketing hirdetések elkezdéséhez is szükséged lesz a weboldaladon elhelyezett Facebook képpontra (Facebook Pixel).

 

Képek Facebook hirdetéshez

A Facebook hirdetések legfontosabb része a kép. A hirdetésedben szereplő képnek kell megragadnia a felhasználók figyelmét, enélkül egyszerűen tovább görgetnek és nem fognak a hirdetésedre kattintani.

Nagyon fontos, hogy ne használj gyenge minőségű vagy általános stock fotót, illetve olyan képet sem, aminek a felhasználásához nem rendelkezel engedéllyel. Ne tölts le véletlenszerűen képeket a Google képkeresőjéből. Amennyiben nem elég ismert a márkád, ne használd a logódat.

A legjobb, ha saját készítésű képeket használsz, vagy megvásárlod a felhasznált képek jogait.

Betűtípus, tipográfia

A tiszta és könnyen olvasható betűtípusokat használó Facebook hirdetésekre nagyobb valószínűséggel kattintanak a felhasználók. Az élénk színek használata segít kiemelni a hirdetésedet a többi közül.

Hogyan készíts képeket a Facebook hirdetéshez?

Alapvetően három lehetőséged van a tökéletes kép megtalálására: megvásárolhatod őket, ingyenesen használható képet használsz vagy Te készíted el.

Amennyibe a stock fotók használata mellett döntesz, törekedj arra, hogy a képek ne tűnjenek tipikus stock fotónak. A felhasználók egyből kiszúrjak a beállított képeket és szinte biztos, hogy nem fognak a hirdetésedre kattintani.

Amennyiben nem szeretnél pénzt költeni a megfelelő képre, használj Creative Commons licensszel rendelkező képeket.

A legjobb módszer azonban még mindig az, ha Te készíted a hirdetéshez használt képeket. Manapság már nem kell grafikusnak lenend a tökéletes Facebook hirdetés elkészítéséhez. Mi a Canva – t használjuk és ajánljuk ügyfeleinknek is.

A Canva egy ingyenes képszerkesztő, ami a böngésződben fut, és segítségével könnyen szerkesztheted a képeidet a számtalan előre beállított fényképszűrők segítségével. Rengeteg szerkesztési funkcióval rendelkezik, valamint több millió sablon, stock fotó, vektor és illusztráció használatára is lehetőséged nyílik. Használatához semmilyen előzetes grafikai képzettség nem szükséges. Ha mégis elakadtál a használata közben, számtalan oktatóvideó áll a rendelkezésedre.

 

Facebook hirdetés szöveg, AIDA – modell

Miután meglátták a képedet, a felhasználók (remélhetőleg) elolvassák a hirdetésed szöveges részét is. A tökéletes hirdetésszöveg megírásához a legjobb módszer továbbra is az úgynevezett AIDA – modell.

Az AIDA betűszó négy angol szó kezdőbetűjéből áll össze, amelyek egy-egy elemét teszik ki a vásárlási folyamatnak:

     1. Attention: figyelem
     2. Interest: érdeklődés
     3. Desire: vágy
     4. Action: cselekvés

1. Figyelem felkeltése (Attention)

A reklám elsődleges célja a potenciális vásárlók (vagyis a célcsoport) figyelmének a felkeltése. Ha ez a lépés nem megy végbe, akkor a reklám már az elején elbukik, és nem tudja folytatni az útját. Az AIDA-modell első lépése tehát egy kritikus pont: ha az üzenet nem kelti fel a figyelmet, egyáltalán nem fog eljutni a célcsoporthoz, így pedig a felhasználók kattintani sem fognak.

2. Érdeklődés felkeltése (Interest)

Ha az első lépés sikeres volt és az üzenetünk célba ért, akkor egy hatékony reklámnak az érdeklődést is fel kell keltenie. Ennél a fázisnál azt kell elérnünk, hogy a reklám hatására a vásárlók érdeklődjenek is a termékünk vagy a szolgáltatásunk iránt. Ha ez nem sikerül, akkor nem tudnak tovább lépni, és nem fognak konvertálni.

3. Vágy felkeltése (Desire)

A reklám üzenetének következő lépése a vágy felkeltése. Hiába éri el az üzenet a célcsoportunkat, ha nem tudnak azonosulni vele. Olyan problémának a megoldását célszerű előtérben helyeznünk a termékünk jellemzői kapcsán, amelyek ténylegesen a célcsoportunkat érintik és hasznosságuk vitathatatlan. Ha ez nem sikerül, a fogyasztók úgy fogják érezni, hogy a termék számukra haszontalan, és egyáltalán nincs is rá szükségük.

4. Tényleges cselekvés (Act)

Az AIDA - modell utolsó eleme a cselekvés, a tényleges vásárlás. Ha a célcsoportunkat elérte a reklám, melynek sikerült felkeltenie a figyelmet, érdeklődést és vágyat ébresztett a vásárlásra, akkor sem dőlhetünk még hátra az árbevételt számlálva. Az utolsó pillanatban is előfordulhat, hogy a vevő visszalép a vásárlástól, ha a termékért túlságosan is ki kell lépnie a komfortzónájából. Éppen ezért igyekezzünk a kontrollunk alá eső elemeket a legjobb minőségre fejleszteni: a vásárlási folyamatot tegyük minél gördülékenyebbé és élvezetesebbé.

De több külső (rajtunk kívülálló) hatás is közbeszólhat: például, ha a konkurenciánál olcsóbb a termék vagy kedvezőbb szolgáltatásokat tud még igénybe venni, akkor nem minket fog választani.

 

Licitálás a Facebook hirdetési hálózatán

Mint minden online hirdetési hálózaton, a megfelelő hirdetési licit beállítása a hirdetés sikerének a kulcsa. A Facebook javaslatot fog tenni a napi maximális költségkeretre, amit természetesen Te szabadon módosíthatsz. A Facebook hirdetési rendszere minden esetben készít egy becslést, hogy a beállított célcsoport és költségek mellett előreláthatólag mennyi felhasználót fogsz elérni a hirdetéseddel, illetve mennyien fognak a hirdetésedre kattintani.

A költségkeret növelésével több felhasználót fogsz elérni, vagyis többen fognak a hirdetésedre is kattintani.

Facebook hirdetések teljesítményének mérése

A Facebook segítségével nyomon követheted a hirdetéseid teljesítményét. Áttekintést kaphatsz a teljes hirdetési fiókodról, vagy közelebbről megvizsgálhatod egy adott hirdetés valós idejű elemzési adatait. Miután meghatároztad, melyik teljesítmény-mérőszámok a legfontosabbak a számodra, mentheted a szűrőket tárolt beállításként, hogy később gyorsabban hozzáférhess az adatokhoz.

Összehasonlíthatod az eredményeket, hogy kiderítsd, mely hirdetéseid a legsikeresebb. A lehető legjobb hirdetési stratégia kialakítása érdekében tudnod kell, hol teljesítenek a hirdetéseid a legjobban, és mely célközönségeid a legaktívabbak. A Facebook mérési megoldásaival megtekinted a platformok és eszközök közötti teljesítményt, így a marketingtörekvéseidet a valós eredmények alapján alakíthatod és optimalizálhatod. A Facebook Súgójában részletes leírást találsz a hirdetéseid eredményének a méréséről.

Hogyan segíti a Facebook a vállalkozásodat?

  • A Facebook rengeteg adattal rendelkezik a felhasználóiról, ezt kihasználva nagyon pontosan megcélozhatod a közönségedet.
  • A Facebook továbbra is exponenciális ütemben növekszik, ezért kikerülhetetlen marketingeszköz.
  • Az emberek napi több órát töltenek a Facebook-on, a leggyorsabban itt érheted el őket.

Kapcsolódó tartalmak

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük