Mi a chatbot és hogyan működik?
2021-07-05Mi az a hashtag? [rövid útmutató]
2021-11-10Nehéz lehet lépést tartani az üzleti életben használt összes rövidítéssel: SEO, a CRM és a SERP csak néhány rövidítés, amelyet rendszeresen használhatsz – de mi a helyzet a CMS - el?
A tartalomkezelő rendszerek (CMS) már évek óta léteznek, és a weboldalak több mint fele használja őket. Miért olyan népszerű ez a technológia? Először is, a tartalomkezelők segítségével gyorsan és egyszerűen készíthetsz weboldalakat, még akkor is, ha nem tudsz sokat az olyan technikai dolgokról, mint a HTML vagy a CSS. A tartalomkezelő rendszer egy weboldal gerince. a CMS segítségével a webhelyed dinamikusan épül fel. Soha nem statikus, mivel mindig az általad elhelyezett tartalommal együtt változik.
Cikkünkben bemutatjuk, hogy mi a CMS és hogyan működik. Ezután megnézünk néhányat a legnépszerűbb platformok közül, hogy eldönthesd, melyiket szeretnéd használni.
Minden vállalkozás életében fontos, hogy a technikai ismeretekkel nem rendelkező emberek - például a tervezők vagy a szövegírók - számára legyen egy hatékony mód arra, hogy önállóan végezhessék a munkájukat anélkül, hogy minden lépésnél informatikai segítségre lenne szükségük.
Mi az a CMS, tartalomkezelő rendszer
A CMS – Content Management System, a tartalomkezelő rendszer rövidítése, olyan szoftveralkalmazás, amely megkönnyíti a weboldal létrehozását és kezelését. A felhasználók egy gombnyomással a semmiből építhetik fel honlapjukat, vagy előre elkészített sablonok segítségével percek alatt létrehozhatják online jelenlétüket!
A CMS (tartalomkezelő rendszer) egy olyan hatékony eszköz, amely lehetővé teszi a tartalom létrehozását, kezelését, módosítását és közzétételét kódolási ismeret nélkül. Sablonok vagy bővítmények letöltésével testreszabhatod a dizájnt vagy a funkciókat ahelyett, hogy neked kellene programozni azokat.
Hogyan működik a CMS
Ahhoz, hogy jobban megértsük, hogyan működik egy CMS, fontos, hogy először is meg kell vizsgálnunk a honlapkészítés folyamatát.
Először is szükséged lesz HTML oldalra, hogy szöveget és képeket adj hozzá az egyéb funkciók mellett. Ezután következik a CSS, amely ezeket a tartalmi elemeket a márka egyedi megjelenésének vagy hangulatának megfelelően stilizálja. Végül JavaScriptet kell hozzáadni a fejlettebb funkciókhoz, például a csúszó CTA - hoz, mielőtt végül feltöltenéd ezt a fájlt a szerveredre, ahol az adatbázisukban iktatod őket.
A webhely nulláról való építése egyesek számára ideális lehet, de a folyamat időigényes és hozzáértést igényel. Ezért sokan választják a tartalomkezelő rendszerek (CMS) használatát. Ezek előre elkészített, előre meghatározott funkciókkal rendelkező weboldal-sablonok, amelyek lehetővé teszik a kódolási tapasztalattal vagy tervezési szakértelemmel nem rendelkező felhasználók számára, hogy gyorsan létrehozzák saját, professzionális megjelenésű weboldalukat.
Kezdetben például három alapvető elrendezés közül választhatsz: blog stílusú oldalak, céges weboldalak és termékkatalógusok, majd egy intuitív drag-and-drop felületen keresztül képeket és médiafájlokat adhatsz hozzá, hogy új weboldalsablonodat úgy alakítsd ki, ahogyan csak szeretnéd. A CMS lehetővé teszi, hogy a technikai ismeretekkel egyáltalán nem rendelkező személyek is könnyedén elvégezhessék a változtatásokat menet közben - így tökéletes választás az egyedül dolgozók és a szinte minden vállalkozás számára.
Hogyan használjuk a CMS-t?
A CMS két alapvető részből áll: egy tartalomkezelő alkalmazásból (Content Management Application - CMA) és egy tartalomszolgáltató alkalmazásból (Content Delivery Application - CDA). Ezek az alkalmazások együttesen kezelik az összes kódot, adatbázis-lekérdezést és infrastruktúrát a backendben, így Te arra koncentrálhatsz, ami a legfontosabb a webhely látogatóid számára: a webhely kialakítására.
A WordPress nem véletlenül az egyik legnépszerűbb tartalomkezelő rendszer: könnyen használható, és bár nem tökéletes, mindenki tudja használni. A WordPress intuitív kezelőfelületéről kiindulva percek alatt összeállíthatsz egy teljes blogbejegyzést - anélkül, hogy bármilyen kódírási tapasztalattal rendelkeznél, mint például a HTML vagy a CSS.
Ahelyett, hogy egy üres html oldallal kezdenéd, megnyitod a tartalomszerkesztőt, és képes leszel szöveget, linkeket és CTA - kat (Call-to-Action) hozzáadni, képeket beilleszteni a bejegyzéseidbe szükség szerint, egyszerű drag and drop funkcióval, ahelyett, hogy külön ablakokban gombokra kattintanál.
A CMA egy hatékony eszköz, amely segít abban, hogy egy intuitív felületen keresztül változtatásokat hajts végre weboldaladon, és elrejti a kódot, így bárki számára egyszerűvé teszi a munkát, aki alapvető számítógépes ismeretekkel rendelkezik.
Amikor befejezted a változtatásokat, a CDA fogja a tartalmát, és olyan kóddá állítja össze, amelyet az emberek megtekinthetnek a böngészőjükben. Automatikusan frissül minden alkalommal, amikor valami újat teszel közzé, anélkül, hogy különösebb munkát kellene végezned.
Ha a semmiből hozol létre egy weboldalt, vagy más webhelyépítő eszközt használsz, ez azt jelenti, hogy minden frissítés és változtatás kézi munkát igényel majd. Egy CMS időt takarít meg azáltal, hogy automatizálja ezt a folyamatot a felhasználó számára, így szinte csak annyi a dolgod, hogy feltöltsd a tartalmat (szövegeket, képeket) a fiókodba, amely azonnal megjelenik az interneten anélkül, hogy aggódnod kellene a technikai ismeretek miatt, mint például a HTML/CSS kódolási készségek, amelyek más, nem közvetlenül egy CMS - hez kapcsolódó eszköznél szükségesek.
Miért van szükséged tartalomkezelő rendszerre (CMS)?
Már utaltunk a CMS használatának néhány előnyére, de nézzük meg, hogy ez milyen konkrét módon befolyásolhatja a weboldal beállítási folyamatot, a vállalkozás termelékenységét és az online láthatóságot.
1. Nincs szükség kódolási ismeretekre
A CMS rendszerek lehetővé tették a felhasználók számára, hogy kódolási ismeretek nélkül tervezzenek weboldalakat. Elmúltak azok az idők, amikor kizárólag webfejlesztőkre és tervezőkre támaszkodva hozhattuk létre a honlapunkat, az olyan tartalomkezelő rendszerek segítségével, mint például a WordPress, saját magunk is létrehozhatjuk a tartalmat, testre szabhatjuk a honlapunk kialakítását, vagy olyan bővítményeket adhatunk hozzá, mint a WooCommerce, amely segítségével webáruházat is létrehozhatunk. Fontos azonban megjegyezni, hogy a legtöbb platform lehetővé teszi az egyéni kódot is.
Ennek eredményeképpen a technikai ismeretekkel nem rendelkező felhasználók még mindig kiváló weboldalakat hozhatnak létre vállalkozásuk számára.
2. Egyszerű együttműködés
Egy CMS, vagyis tartalomkezelő rendszer egyszerűsíti a folyamatot, hogy több felhasználó valós időben együttműködhessen a szervezeten belül. A marketingesek létrehozhatnak egy céloldalt, miközben az informatikai szakemberek biztonsági protokollokat vezetnek be, a fejlesztők pedig egyéni kódot adnak hozzá - mindezt egyszerre.
3. SEO funkciók és bővítmények
A CMS platformok beépített funkciókat és kiegészítőket kínálnak, amelyek segítenek optimalizálni honlapodat a keresőmotorok számára.
• Oldalcímek és metaleírások testreszabása
• SEO-barát URL struktúrák létrehozása
• XML webhelytérképek létrehozása
• Kép alt szöveg hozzáadása
• 301 - es átirányítás létrehozása
• Zsemlemorzsa (breadcrumb) navigáció
• Oldalbetöltési idők optimalizálása
Ezeknek a funkcióknak a segítségével javíthatod a Google, a Bing és más nagy keresőmotorok rangsorolásának esélyeit.
4. Előre megtervezett sablonok
A legtöbb CMS platform, mint például a WordPress, előre megtervezett sablonok széles választékával rendelkezik, amelyek segítségével gyorsan testre szabhatod weboldalad megjelenését és viselkedését. Egy megfelelő reszponzív sablon kiválasztása biztosítja, hogy honlapod minden eszközön jól nézzen ki, anélkül, hogy minden új dizájn- vagy elrendezésváltoztatáshoz kódot kellene írnod. A sablonok rövid és hosszú távon is időt és pénzt takaríthatnak meg!
5. Egyszerű frissítések
Ahogy fentebb már említettük, a CMS (tartalomkezelő rendszer) lehetővé teszi, hogy gyorsabban és egyszerűbben végezz változtatásokat weboldaladon - a nagyobb frissítésektől kezdve a webhely újratervezésén át az olyan kisebb frissítésekig, mint a kezdőlap képének módosítása. Ahelyett, hogy szabadúszó fejlesztőt alkalmaznál, vagy magad próbálnád meg szerkeszteni a weboldal kódját, beléphetsz a weboldal tartalmát működtető CMS-rendszer műszerfalára, hogy szükség szerint frissítsd és szerkeszd azt anélkül, hogy bármit is elrontanál, miközben a tartalom dinamikus és releváns marad a jövőbeli növekedés szempontjából.
Tartalomkezelő (CMS) rendszerek
Rengeteg platform közül választhatsz a weboldaladhoz, de melyik a legjobb? Vessünk egy pillantást néhány népszerű CMS-re, és vizsgáljuk meg az előnyeiket és hátrányaikat.
WordPress
Weboldal: hu.wordpress.org
A WordPress egy saját hosztolt platform, amely webhelyek millióit működteti. A Gutenberg szerkesztő segítségével könnyen és gyorsan építhetsz WordPress weboldalt, majd testre szabhatod a hivatalos könyvtárában vagy más, harmadik féltől származó áruházakban, például a ThemeForest - ben elérhető több ezer bővítmény vagy téma bármelyikével. Szeretnél űrlapokat hozzáadni? Mindössze egyetlen plugint kell telepítenie a kívánt funkcióhoz - programozásra nincs szükség!
Joomla
Weboldal: www.joomla.org
Azok a webhelytulajdonosok, akik több, közvetlenül a platformba épített funkciót keresnek, kipróbálhatnak egy olyan WordPress-alternatívát, mint a Joomla. A WordPresshez hasonlóan a Joomla is egy nyílt forráskódú CMS többnyelvű támogatással és fejlett felhasználói és tartalomkezelési lehetőségekkel, amelyek jobban szolgálják a tagsági és közösségi hálózati oldalakat.
Drupal
Weboldal: www.magento.com
A Magento egy rendkívül jól testreszabható e-kereskedelmi platform, amely telepíthető saját szerverre vagy akár bérelhető is. A Magento OpenSource néven ismert, saját üzemeltetésű változat ugyanazokat a funkciókat kínálja, mint kereskedelmi társa, de a telepítés több időt igényel, mint egy tárhelyszolgáltató előre konfigurált csomagjával történő telepítés. Ez a rugalmasság azonban nem megy a biztonság rovására.
A Magento használata abban az esetben a legmegfelelőbb választás, ha több ország piacára értékesítesz, hatalmas választékkal.
Magento (Adobe Commerce)
Weboldal: www.magento.com
A Magento egy rendkívül jól testreszabható e-kereskedelmi platform, amely telepíthető saját szerverre vagy akár bérelhető is. A Magento OpenSource néven ismert, saját üzemeltetésű változat ugyanazokat a funkciókat kínálja, mint kereskedelmi társa, de a telepítés több időt igényel, mint egy tárhelyszolgáltató előre konfigurált csomagjával történő telepítés. Ez a rugalmasság azonban nem megy a biztonság rovására.
A Magento használata abban az esetben a legmegfelelőbb választás, ha több ország piacára értékesítesz, hatalmas választékkal.
Webflow
Weboldal: www.webflow.com
A Webflow egy vizuális tartalomkezelő rendszer, amelyet arra terveztek, hogy betöltse a piaci űrt azon webdesignerek számára, akik a webhelyek létrehozására és testreszabására szeretnének összpontosítani anélkül, hogy a tárhely, a biztonság vagy a teljesítmény miatt aggódnának. A Webflow több száz előre elkészített sablonnal rendelkezik, amelyek segítségével egyetlen kattintással azonnal elkezdheted weboldalad létrehozását. Alternatívaként, ha úgy érzed, hogy kreatívan szeretnél a semmiből építkezni, akkor használd a WebFlow tervezőt, ahol minden testre szabható, legyen az bármilyen nagy vagy kis dolog. Hozzáférést kapsz az ikonok kiterjedt könyvtárához is, amelyek harmadik féltől származó integrációkon keresztül is elérhetők, valamint HTML-kódot ágyazhatsz be a saját tervezési munkádba, így a jövőbeli frissítésekhez nem lesz szükség új kódolási ismeretekre.
A Webflow felbecsülhetetlen értékű eszköz a szabadúszó tervezők és ügynökségek számára, amelyeknek rövid idő alatt kell reszponzív, kiváló minőségű weboldalakat készíteniük.
Ghost
Weboldal: www.ghost.org
A Ghost egy közkedvelt blogplatform, könnyen kezelhető felülettel. A Ghost egy headless CMS, ami azt jelenti, hogy a teste (a tartalomtár) elkülönül a fejétől (a prezentációs rétegtől). Alapvetően ez lehetővé teszi, hogy a Ghost segítségével hozd létre és kezeld tartalmadat, majd API-kon vagy egy másik választott front-end eszközön keresztül bármilyen platformra, például okosórán vagy virtuális valóság headseten megjelenítsd azt.
A Ghost webes publikációs platformot a WordPress egyik társalapítója hozta létre. Ingyenes és fizetős változatban is elérhető, így a kezdő bloggerek, illetve azok körében kedvelt, akik egy könnyen használható, kódolási tapasztalatot nem igénylő lehetőséget keresnek.
Sitecore
Weboldal: www.sitecore.com
A Sitecore egy rugalmas, nagy teljesítményű tartalomkezelő rendszer, amely lehetővé teszi, hogy személyre szabott weboldalakat és egyéb digitális élményeket hozz létre. Használhatod WYSIWYG szerkesztőjét drag-and-drop funkcionalitással, munkamenet-, eszköz- vagy felhasználó-alapú személyre szabási szabályokat, többnyelvű eszközöket a tartalomkészítési folyamat hatékony skálázásához - mindez a Sitecore headless architektúrájának köszönhetően, amely lehetővé teszi, hogy releváns ügyfélélményt nyújts több csatornán keresztül, beleértve a weboldalakat és közösségi média posztokat.
Sitecore olyan funkciókkal is rendelkezik, mint a munkamenet-, eszköz- és személyre szabási szabályok, hogy amikor az ügyfelek számítógépen vagy telefonon - bármilyen nyelven is beszéljenek - meglátogatják a weboldaladat, azt kapják, ami a leginkább érdekli őket a megjelenő információktól kezdve a testreszabott szövegformázáson keresztül egészen a betűméretig.
A Sitecore közel 130.000 weboldal működtetését biztosítja a sporttól kezdve a banki tevékenységeken át az utazásig. Néhány a legnagyobb márkák közül: American Express, ASOS, L'Oréal és Volvo Cars.
Tartalomkezelő rendszer (CMS) használata
Egy tartalomkezelő rendszer megkönnyíti, hogy weboldaladat bővítsd, mivel az összes webes tartalmat egy helyen tárolja, és támogatja a csapatok közötti együttműködést a gyors és egyszerű frissítéssel.
Lehetővé teszi, hogy egyszerre több felhasználó, akár különböző eszközökön is együttműködjön, gyorsan és egyszerűen frissítse a honlap tartalmát.
A webfejlesztés világa az elmúlt néhány évben olyan sokat változott, hogy ma már lehetséges egy weboldal fejlesztése anélkül, hogy tudnánk, hogyan működik a HTML, a CSS és a JavaScript.