Mi a keresőmarketing?
2021-01-27A legjobb ingyenes online képszerkesztők
2021-02-16A PPC vagyis a kattintás alapú fizetés egy online hirdetési modell, ahol a hirdetők különböző felületeken, mint például a Google keresője, jelenítenek meg hirdetéseket, és a megjelenésekért akkor fizetnek, ha egy felhasználó rákattintott a hirdetésükre.
Tartalomjegyzék
- Mi a PPC?
- Hogyan működik a kattintás alapú fizetés, vagyis a PPC hirdetés?
- Miért használjam a kattintásalapú hirdetést (PPC)?
- PPC vagy SEO?
- A fő PPC hirdetési felületek
- A szöveges/keresési hirdetési kampányok (Search Ad Campaign) alapjai
- Kampányok és hirdetéscsoportok
- Kulcsszavak (Keywords)
- Kulcsszóegyezési típusok (Keyword Match Types)
- Kizáró kulcsszavak (Negative Keywords)
- Hirdetések (Ads)
- Ajánlatkorrekciók (Bid Adjustments)
- Földrajzi célzás (Location Targeting)
- Hirdetésütemezés (Ad Schedule)
- Költségkeret (Campaign Budget)
- Hirdetésbővítmények (Ad Extensions)
- Egyéb ajánlattételi stratégiák
- Kulcsszókutatás és versenytárs elemzés
Mi a PPC?
A PPC vagyis a kattintás alapú fizetés egy online hirdetési modell, ahol a hirdetők különböző felületeken, mint például a Google keresője, jelenítenek meg hirdetéseket, és a megjelenésekért akkor fizetnek, ha egy felhasználó rákattintott a hirdetésükre.
A vállalkozások a PPC hirdetéseket használják a forgalom, értékesítés és az érdeklődés növelésére. A kattintás alapú hirdetési rendszerek pontos célzást tesznek lehetővé, vagyis csak azoknak a felhasználóknak jelenítik meg a hirdetésedet, akiket előre célcsoportodként meghatároztál.
Az emberek elsősorban a keresőmotorokat (Google, Bing, Yahoo) használják amikor egy terméket szeretnének vásárolni vagy szolgáltatást akarnak igénybe venni. Ezért a keresési találatoknál megjelenő hirdetések kiemelkedő hatásúnak számítanak. A PPC hirdetések segítségével elérheted azokat az embereket, aki kifejezetten a Te termékeidet/szolgáltatásaidat keresik.
Hogyan működik a kattintás alapú fizetés, vagyis a PPC hirdetés?
A PPC mint marketingcsatorna számos különböző hirdetési rendszert foglal magában, ezek közül a legismertebb és legtöbbet használt a Google Ads (Adwords).
A Google Ads többféle hirdetési formátum megjelenítését teszi lehetővé:
• Szöveges hirdetés - Text ad
• Képes hirdetés - Image ad
• Videóhirdetés - Video ad
• Alkalmazáspromóciós hirdetés - App promotion ad
• Shopping-hirdetés - Shopping ad
• Dinamikus keresési hirdetés - Dynamic Search Ad
• Hívást kezdeményező hirdetés - Call-only ad
A vállalkozások többsége először a Google Ads rendszerében használja a kattintás alapú hirdetéseket. Ennek a legfőbb oka, hogy a Google Ads a legismertebb és a használatával elérhetik a potenciális ügyfeleiket, valamint számos különböző módon futtathatják kampányaikat a céljaik eléréséhez.
A PPC hirdetések működése, minden hirdetési platformon és hálózaton ugyanabból a néhány egyszerű lépésből áll:
1. Regisztrálj egy hirdetési fiókot
2. Hozd létre az első hirdetésed, valamint válaszd ki a megfelelő célzást, kulcsszavakat, célközönséged stb.
3. Állítsd be a maximális költséget, amit hajlandó vagy fizetni egy a hirdetésedre történő kattintásért
4. A hirdetésed bekerül egy aukcióba más hirdetőkkel, akik ugyanazokra a kulcsszavakra licitálnak, mint Te
5. Az aukció eredménye meghatározza a hirdetések megjelenítésének sorrendjét
6. Akkor fizetsz, ha egy felhasználó a hirdetésedre kattintott
A kattintás alapú fizetés rendszere teljesen egyértelmű és könnyen kezelhető, és bár vannak különbségek a különböző hirdetési formátumok között, az alapelvek ugyanazok.
A legtöbb kérdést a hirdetési aukciók működésével kapcsolatban kapjuk Ügyfeleinktől, ezért nézzük meg, pontosan hogyan is működnek.
Hogyan működnek a PPC hirdetési aukciók?
Amikor egy felhasználó rákeres valamire a Google keresőben, a hirdetők között aukcióra kerül sor, ami meghatározza a következőket:
• Az adott hirdető jogosult-e az adott aukción való részvételre?
• A jogosult hirdetések megjelenésének sorrendje a találati oldal hirdetési területén belül
• Mennyibe kerül egy kattintás azoknak a hirdetőknek, akiknek a hirdetési megjelennek
Az aukció eredményét elsődlegesen az befolyásolja, hogy a hirdető mekkora maximális kattintásonkénti költséget (cost-per-click, CPC) állított be az adott kulcsszóhoz vagy hirdetéscsoporthoz. Vagyis mekkora az az összeg, amit hajlandó fizetni minden egyes kattintás után.
Azonban ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ténylegesen ennyit is fog fizetni minden kattintásért; csak a maximális összeget.
A másik befolyásoló tényező a minőségi mutató (Quality Score). A minőségi mutató számos különböző tényezőből áll, mint például a várható átkattintási arány (click-through rate, CTR), a hirdetés relevanciája az adott kereséssel kapcsolatban és a céloldalon amire a hirdetés mutat tapasztalható felhasználó élmény, vagyis, hogy mennyire kapcsolódik magához a felhasználó által indított kereséshez.
A hirdetések megjelenésének sorrendjét a keresési találatok között, a hirdetéspozíció (Ad Rank) határozza meg, melynek számítása nagyon egyszerű:
hirdetéspozíció (Ad Rank) = minőségi mutató (Quality Score) x maximális kattintásonkénti költség (cost-per-click, CPC)
A Google tényleges képlete ennél kicsit összetettebb, viszont ez a képlet az alapja.
Mi határozza meg, hogy egy hirdető mennyit fizet egy kattintásért?
A hirdetéspozíció (Ad Rank) fontos tényező, de nem az egyetlen dolog, ami nagy szerepet játszik a fizetendő kattintásonkénti költség (CPC) meghatározásában. Legegyszerűbben az alábbiak szerint határozható meg:
kattintásonkénti költség (CPC) = a hirdetők rangsor szerinti helye / hirdetéspozíció (Ad Rank) + 0,01 forint
Miért használjam a kattintásalapú hirdetést (PPC)?
Minden vállalkozás szeretné tudni, hogy miért is éri meg használnia egy online marketing csatornát. Néhány ok amellett, hogy megéri a PPC hirdetést használni:
Szinte azonnal forgalmat irányít a weboldaladra
Miután létrehoztad a hirdetési fiókodat, valamint beállítottál egy kampányt; a hirdetési rendszernek (Google Ads, Microsoft Advertising) jóvá kell hagynia, de ez a legtöbb esetben néhány órát vesz csak igénybe.
Amint jóváhagyásra kerültek és élesedtek a hirdetéseid, jogosult vagy az aukcióban részt venni, a maximális kattintásonkénti ajánlatod (CPC) megfelelő; azonnal megjelenik a hirdetésed a beállított kulcsszavakra történő kereséseknél.
A kattintásalapú hirdetések használata (PPC) – szemben például a keresőoptimalizálással (SEO) – lehetőséget kínál arra, hogy azonnali eredményeket tapasztalj online marketingedben. Ez az egyik legfőbb oka annak, hogy ez a legnépszerűbb online hirdetési forma.
A PPC hirdetések eredményei pontosan mérhetők és nyomon követhetők
A kattintás alapú hirdetés (PPC) egyik fő előnye a hagyományos hirdetési csatornákkal szemben, hogy az eredményei tökéletesen mérhetők és minden elköltött forint eredménye nyomon követhető.
Minden népszerű PPC platform (Google Ads, Facebook Ads, Microsoft Advertising stb.) lehetővé teszi a konverziók nyomon követését, beleértve a rendelések és a Lead – ek értékét is. Ezen felül részletesen statisztikával szolgál az online kampányod befektetésarányos megtérülésével kapcsolatban is (Return On Investment – ROI)
Mindez azt jelenti, hogy az összegyűlt adatok és statisztikák segítségével finomhangolhatod az online kampányaid hatékonyságát, a teljesítmény és a hirdetésekre költött pénz megtérülés érdekében.
Te ellenőrzöd mikor jelennek meg a hirdetéseid, és összesen mennyit fizetsz értük
Átmenetileg szüneteltetni szeretnéd a hirdetéseidet, vagy csak egy adott napon, napszakban szeretnéd megjeleníteni őket? A PPC hirdetések teljes mértékben alkalmasak erre, mivel Te állítod be mikor jelenjenek meg a hirdetéseid, valamint tetszés szerint ki és bekapcsolhatod őket.
Azt is teljesen Te szabod meg, hogy mennyit vagy hajlandó költeni egy nap (vagy hónapban) és maximum mennyit fizetsz egy kattintásért (CT).
Tökéletesen célozhatod potenciális ügyfeleidet
A hagyományos reklámfelületekkel ellentétben az online hirdetések lehetővé teszik, hogy meglévő adataidra támaszkodva, pontosan megcélozd azokat a felhasználókat, akiknek a hirdetésed szól. Sőt lehetőséged van a maximális kattintásonkénti költség (CPC) ajánlataid kiigazítására akár a napszak, hely és a felhasználó által használt eszköz alapján is.
Minél jobban ismered a megcélzott célcsoportodat, akkor ezeket az információkat felhasználva minimalizálhatod a feleslegesen hirdetésekre költött, nem megtérülő költségeket.
Többféle hirdetésformátum áll a rendelkezésedre
A hirdetési céljaidtól függően, többféle hirdetési formátumot használhatsz online marketing céljaid eléréséhez. Webáruházad kosárelhagyóit szeretnéd vásárlókká konvertálni? Tökéletes megoldás erre a Google Ads vizuális remarketing hirdetése. A PPC marketing a hirdetési formátumok egész sorát felsorakoztatja.
PPC vagy SEO?
Gyakran a vállalkozások a keresőoptimalizálást (SEO) és a kattintás alapú hirdetési rendszereket (PPC) egy kalap alá veszik, vagy egyszerűen különbséget sem tesznek közöttük, hiszen mindkettő célja, hogy felhasználókat a weboldalukra irányítsa, a keresőmotorok találatai közül.
Bár tagadhatatlan, hogy mindkettő magában foglalja a keresőkben való megjelenést és a kattintások megszerzését – a céljaik azonosak, azonban a módszereik nagyon is különböznek egymástól:
• a PPC magában foglalja a kattintások utáni fizetést
• a keresőoptimalizálás (SEO) révén megszerzett kattintások után nem kell fizetni, hiszen organikusan jelenik meg a weboldalad az internetes keresések között
• PPC hirdetéseket használva azonnal az internetes keresések elején jelenhetsz meg, és forgalmat irányíthatsz a weboldaladra. Ezzel szemben a keresőoptimalizálás (SEO) általi természetes rangsoroláshoz idő kell
Az előbbiek miatt ez a két marketing eszköz nem is versenyez egymással, külön kell kezelned őket az online marketing startégiád megalkotása és végrehajtása során. A kettő együttes használata biztos sikerre viszi online marketingedet.
Fontos megjegyzés: A PPC és a SEO összehasonlítása felesleges, két különálló online marketing eszközről van szó. Mindkettő a digitális növekedésed alapvető és létfontosságú eleme.
A fő PPC hirdetési felületek
Amikor kattintás alapú hirdetésről és keresőmotorokról beszélünk, a két fő hirdetési rendszer a Google Ads (Adwords) és a Microsoft Advertising (Bing Ads). Az előbbit szinte mindenki ismeri, aki kapcsolatba került az online marketinggel; utóbbi használatával pedig elsősorban Magyarországon kívül, főleg az Egyesült Királyságban és az USA – ban érhetőek el online marketing sikerek (hazánkban is hatékonyan használható, azonban annyira nem ismert, mint versenytársa).
Google Ads
A Google Ads (korábbi nevén Google Adwords) lehetőségek kínál szöveges és shopping hirdetések futtatását a Google keresőben, videóhirdetések futtatását a Youtube – on, Gmail hirdetések futtatását és vizuális hirdetések futtatását a Google Display Hálózaton (GDN). A Google Ads messze a legnépszerűbb PPC hirdetési rendszer, segítségével minden vállalkozás megtalálja és használhatja a számára leghatékonyabb online hirdetési formákat.
Microsoft Advertising
A Microsoft Advertising (korábbi nevén Bing Ads), a Google Ads-hoz hasonló módon teszi lehetővé online hirdetések futtatását a Bing, Yahoo és AOL keresési hálózatokon.
A két hirdetési platform kezelése nagyon hasonló, a fő különbség köztük a piaci részesedésük és a használatukkal elért felhasználók száma.
A Statcounter becslése szerint 2020 – ban a Google piaci részesedése világszinten ~87%, a Bing és Yahoo pedig összesen ~10%-ot tudhat magáénak.
Ennek ellenére a Microsoft Ads használatával is növelni tudod a weboldalad látogatóinak és a konverzióidnak a számát, sőt az itt futó online kampányok befektetésarányos megtérülése (Return On Investment – ROI) gyakran jobb, mint a Google Ads-on futó kampányoké, bár a volumen sokkal alacsonyabb. Ezért érdemes pluszban, a Google Ads-on futó kampányok mellett elgondolkodni a Microsoft Advertising használatán is.
Egyéb hirdetési hálózatok
A Google Ads és a Microsoft Advertising mellett léteznek további, kattintás alapú fizetést (PPC) lehetővé tévő hirdetési hálózatok, melyek elősegíthetik online kampányaid sikerét.
• Facebook Ads
• LinkedIn Marketing Solutions
• Twitter Ads
• Amazon Avertising
• Bidvertiser
• RevContent
• AdRoll
• BuySellAds
• Advertise.com
• AdBlade
• AdRecover
Ebben a cikkben elsősorban a Google Ads hirdetési rendszerrel foglalkozunk. A hasonlóságuk miatt a leírtak ugyanúgy működnek a Microsoft Advertising rendszerében is. A közösségi média hálózatok hirdetési rendszereit (Facebook, Linkedin, Twitter) működési elvük miatt, külön bejegyzésben mutatjuk be.
A szöveges/keresési hirdetési kampányok (Search Ad Campaign) alapjai
A legtöbb vállalkozás számára a szöveges hirdetés az elsődleges hirdetési formátum. Nézzük meg mik a keresési hirdetési kampányok alapjai, mit jelentenek a különböző összetevői. Ezek segítségével megérted az ilyen típusú PPC hirdetéseket, akkor is, ha most találkozol velük először.
Kampányok és hirdetéscsoportok
Minden Google Ads hirdetési fiók ugyanúgy épül fel, ugyanaz a struktúrája: Kampányokra és Hirdetéscsoportokra oszlik. Ezek alkotják a hirdetési fiókod alapjait.
Kampányok (Campaigns)
A Google Ads hirdetési fiókodban kampányok találhatók. Egy kampány több hirdetéscsoportot (Ad Groups) tartalmaz, ezek pedig hirdetéseket (Ads) és kulcsszavakat (Keywords) tartalmaznak.
Az esetek többségében a kampányok alapja, hogy miként akarod elosztani a költségkeretet, és milyen kampánycélokat szeretnél elérni.
Egy példával szemléltetve: Egy autókereskedés különböző kampányokat hoz létre „használt autók” és „új autók” részére, hogy a különböző célcsoportokat és költségkereteket külön kezelhesse.
Hirdetéscsoportok (Ad Groups)
A hirdetéscsoportok a különböző kampányokon belül helyezkednek el, és hirdetéseket, valamint kulcsszavakat tartalmaznak.
A hirdetéscsoportokat legegyszerűbb definíciója: hasonló célokkal és szövegezéssel rendelkező hirdetések csoportosítása egy témakörbe. Érdemes a különböző termékek és szolgáltatások hirdetéseit külön hirdetéscsoportba elkülöníteni.
Tetszőleges számú hirdetéscsoportot hozhatsz létre egy kampányon belül és bármennyi kulcsszót, valamint kulcsszó egyezési típust is felvehetsz a hirdetéscsoportjaidba.
Kulcsszavak (Keywords)
A felhasználók által keresett kulcsszavakra jelennek meg a hirdetéseid a Google keresési találatai között. Amikor egy felhasználó rákeres valamire a Google keresőben, a Google Ads algoritmusa egyeztet a hirdetési fiókokban található kulcsszavakkal és megjeleníti a hirdetést.
Különböző egyezés típusok használhatók a kulcsszavakhoz, és ezek szabályozzák, hogy egy hirdetés megjelenjen-e az adott Google keresésnél, vagy sem.
A Google Ads lehetőséget kínál akár arra is, hogy minden egyes kulcsszónál egyedi maximális kattintásonkénti költséget (cost-per-click, CPC) állíts be.
Kulcsszóegyezési típusok (Keyword Match Types)
Az egyezési típusok lehetővé teszik annak szabályozását, hogy melyik keresési kifejezés esetében, milyen szélesen értelmezze a Google Ads algoritmusa az adott kulcsszót.
Az alábbi kulcsszóegyezési típusok használhatók:
Általános egyezés (Broad Match): ahol a hirdetések olyan keresések esetén jelenhetnek meg, amelyek elírási hibákat, szinonimákat, kapcsolódó kereséseket és más kapcsolódó variációkat tartalmaznak.
+Általánosegyezés +módosító (+Broad +Match +Modifier): Az általános egyezéshez hasonló a működése, de csak olyan keresési kifejezések esetében jeleníti meg a hirdetéseket, melyek magukban foglalják a + előjellel ellátott szavakat is.
„Kifejezésegyezés” ("Phrase Match"): Akkor jeleníti meg a hirdetéseket, ha a megadott kulcsszó előtt vagy után további szavak is vannak.
[Pontos egyezés] ([Exact Match]): Csak a pontos kulcsszóra, vagy nagyon közeli változatára történő keresés esetén jeleníti meg a hirdetéseket. A [Pontos egyezés] használatával tudod legjobban ellenőrizni, hogy mely kulcsszavakra történő keresések mellett jelenik meg a hirdetésed.
Kizáró kulcsszavak (Negative Keywords)
A nevéből is egyértelműen kiderül, hogy a kizáró kulcsszavak megakadályozzák, hogy a hirdetésed olyan kereséseknél jelenjen meg, amelyek tartalmazzák az adott szót.
A kizáró kulcsszavak használata hatékony módja annak, hogy feleslegesen költs olyan Google kereséseknél való megjelenésre, melyek egyáltalán nem fontosak vállalkozásod számára, és használatuk biztos nem eredményez bevételnövekedést.
Hirdetések (Ads)
A hirdetések jelennek meg a Google keresési eredményei között, ha megnyertél egy aukciót. A felhasználók a hirdetésre kattintva jutnak el a weboldaladra.
Egy hirdetéscsoporton belül tetszőleges számú hirdetést hozhatsz létre. A legfontosabb, hogy a figyelemfelkeltő és egyértelmű hirdetéseket hozz létre, amire szívesen rákattint a felhasználó.
Ajánlatkorrekciók (Bid Adjustments)
Növelheted, vagy csökkentheted egy kampány maximális kattintásonkénti költség ajánlatát a különböző eszközökön (asztali számítógépek, táblagépek, mobiltelefonok), különböző napokon, napszakokban vagy meghatározott célközönségek számára.
Az ajánlatok ilyen módon történő módosítása azt jelenti, hogy a maximális kattintásonkénti költség ajánlatodat a különböző felhasználók böngészési szokásához igazítod, a még jobb konverziók elérésének érdekében.
Egy példával szemléltetve: Alacsony a felhasználók konverziós aránya mobiltelefonokon. Beállíthatsz egy negatív ajánlatkorrekciót, hogy csökkentsd a maximális CPC – t ezeken az eszközökön, hogy kompenzáld az alacsony konverziós arányt, és az így megtakarított összeget a jobban teljesítő eszközökön használd fel.
Földrajzi célzás (Location Targeting)
Abban az esetben, ha a vállalkozásod elsősorban (vagy kizárólag) egy meghatározott területen – például csak Budapesten – szolgálja ki az Ügyfeleidet, akkor a földrajzi célzás segítségével szabályozhatod, hogy pontosan kiknek jelenjen meg a hirdetésed.
Akár több helyszínt is megcélozhatsz (különböző ajánlatkorrekciók alkalmazásával) egy hirdetéscsoporton belül: akár egy település, régió, vagy egy helyszíntől történő távolság – például 30km – beállításával.
Hirdetésütemezés (Ad Schedule)
Az adataidból arra következtetsz, hogy a weboldalad látogatottsága bizonyos napszakokban nagyobb, és ekkor konvertálnak a látogatóid?
A hirdetésütemezés lehetővé teszi az ajánlataid finomhangolását (vagy esetleg bizonyos időszakban teljes leállítását) a napszak alapján, és létrehozhatod a hirdetéseid egyéni ütemezését. A hirdetésütemezés célja, hogy ne költs feleslegesen akkor, amikor nincs eredménye a hirdetéseid megjelenítésének.
Költségkeret (Campaign Budget)
Az összes PPC hirdetés esetében beállíthatod, hogy maximum mennyi összeget vagy hajlandó költeni hirdetésekre egy nap.
Fontos megjegyzés: a Google Ads átlagos napi költségkeretet használ, ami azt jelenti: az egy nap alatt elköltött összeg akár az általad beállított kétszeresét is lehet, viszont a havi összköltséged nem fogja meghaladni az általad beállított napi költségkeretedet egy hónapra vetítve.
A Google Ads súgója tökéletesen érthetően kifejti, mi is a napi átlagos költségkeret:
„Minden Google Ads-kampányhoz állíthat be átlagos napi költségkeretet. Azokon a napokon, amelyeken a hirdetés népszerűbb, a Google Ads az átlagos napi költségkeretnek akár a kétszeresét is engedélyezi, így Ön nem szalasztja el az értékes kattintásokat.
Ebben az esetben sem kell azonban aggódnia – egy adott hónap során nem számítunk fel többet, mint az átlagos napi költségkeret és a hónapokban lévő napok átlagos számának (30,4) a szorzata. A hónap közepén szüneteltetett kampányoknál, illetve azoknál, amelyek más okból nem futnak a teljes hónapban, eltérhet az átlagos napi költségkeret és a teljes terhelés.”
Hirdetésbővítmények (Ad Extensions)
A hirdetésbővítmények lehetővé teszik, hogy plusz információkkal egészítsd ki hirdetésedet, és még jobban megragadd a felhasználók figyelmét. Lehetővé teszik az alap keresési hirdetések továbbfejlesztését, ezzel is ösztönözve a felhasználókat a hirdetésedre való kattintásra, valamint, hogy kitűnj a többi hirdető közül.
A hirdetésbővítményekre történő kattintás ugyanannyiba kerül, mint a fő hirdetés kattintása.
Biztos találkoztál már Te is olyan hirdetésekkel, melyek használták a hirdetésbővítményeket: kiemelő szövegek, telefonszámok, a weboldal fő aloldalai és felhasználói vélemények.
Egyéb ajánlattételi stratégiák
Hagyományosan a PPC hirdetések azt jelentették, hogy minden kattintás után fizetsz a hirdetési hálózatokon, azonban a hirdetési platformok folyamatosan fejlődnek, és másfajta ajánlattételi stratégiákat is igénybe vehetsz a hirdetéseidnél.
A hirdetési formátumodtól és a kampánycéljaidtól függően, az alábbi ajánlattételi stratégiákat is használhatod.
Kampánycél: Konverziók
Ha a konverziókra szeretnél összpontosítani, akkor érdemes lehet az Intelligens ajánlattételt használni, amellyel elkerülhető a fáradságos munka nagy része, illetve a találgatás. Az Intelligens ajánlattétel az automatikus ajánlattételi stratégiák csoportja. A csoportba tartozó stratégiák gépi tanulással gondoskodnak a konverziók vagy a konverziós értékek alapján végzett optimalizálásról az aukciók során – ezt a funkciót „aukciós idejű ajánlattételnek” nevezzük. Ezenkívül a rendszer az aukciós idejű jelek széles skáláját – így például az eszközt, a helyet, a napszakot, a nyelvet és az operációs rendszert – is figyelembe veszi, amikor meghatározza az egyes keresések egyedi kontextusát.
Cél-CPA (megcélzott műveletenkénti költség): Ha a konverziók számát szeretnéd optimalizálni, akkor a cél-CPA használatával növelheted a konverziószámot egy adott műveletenkénti költség (CPA) megcélzása mellett.
Cél-ROAS (hirdetési kiadások célzott megtérülése): Ha a konverziós értéket szeretnéd optimalizálni, akkor a cél-ROAS segítségével növelheted a konverziós értéket egy adott hirdetésmegtérülési érték (ROAS) megcélzása mellett.
Maximális konverziószám elérése: Ha a konverziók számát szeretnéd optimalizálni, azonban egy adott CPA megcélzása helyett csak el szeretnéd költeni a teljes költségkeretet, akkor a Maximális konverziószám elérése beállítást érdemes használnod.
Konverziós érték maximalizálása: Ha a konverziós értéket szeretnéd optimalizálni, azonban egy megadott ROAS megcélzása helyett csak el szeretnéd költeni a teljes költségkeretet, akkor a Konverziós érték maximalizálása beállítást érdemes használnod.
Intelligens kattintásonkénti költség (ECPC): Ha automatikusan szeretnéd korrigálni a manuális ajánlatokat a maximális konverziószám eléréséhez, akkor az ECPC-beállítást érdemes használnod. Ez a beállítás a kézi CPC-ajánlattételhez megadható választható beállítás.
Kampánycél: Kattintások
Ha a kattintásokra összpontosítva forgalmat szeretnél irányítani a weboldaladra, kétféle kattintásonkénti költségen alapuló ajánlattételi stratégiát érdemes figyelembe venned.
Maximális kattintásszám elérése: Ez egy automatikus ajánlattételi stratégia, amely a kattintásokra történő ajánlattétel legegyszerűbb módját biztosítja. Elegendő beállítani az átlagos napi költségkeretet, a Google Ads rendszere pedig automatikusan úgy kezeli az ajánlatokat, hogy a költségkeretből gazdálkodva a lehető legtöbb kattintást érje el.
Kézi CPC-ajánlattétel: Ez a beállítás lehetővé teszi, hogy saját kezűleg végezd a maximális CPC-ajánlat kezelését. A kampány minden hirdetéscsoportjára, illetve az egyes kulcsszavakra vagy elhelyezésekre vonatkozóan külön ajánlatokat adhatsz meg. Ha úgy véled, hogy egyes kulcsszavak vagy elhelyezések jövedelmezőbbek, a kézi ajánlattétellel a hirdetési költségkeret nagyobb részét rendelheted ezekhez a kulcsszavakhoz vagy elhelyezésekhez.
Kampánycél: Láthatóság
Ha a láthatóságra szeretnél összpontosítani, akkor az alábbi ajánlattételi stratégiák valamelyikét használhatod.
A Megcélzott megjelenítési részesedés automatikusan azzal a céllal állítja be az ajánlatokat, hogy a hirdetéseid az oldal legelső helyén, az oldal tetején vagy a Google keresési találatait megjelenítő oldal tetszőleges részén jelenjenek meg.
CPM (cost per mille): Ezzel az ajánlattételi stratégiával a YouTube-on vagy a Google Display Hálózaton elért megjelenítések száma alapján fizetsz, vagyis az alapján, hogy a hirdetések hányszor jelentek meg.
Cél- CPM (tCPM): Olyan ajánlattételi stratégia, amelynél az 1.000 megjelenítésenként átlagosan fizetni kívánt összeget állítod be. Úgy optimalizálja az ajánlatokat, hogy maximalizálja a kampány egyedi elérését. A tCPM segítségével a kampány átlagos CPM-jét a beállított célnál alacsonyabb vagy egyenlő szinten tarthatod - bár a megjelenítések költsége változhat.
vCPM: Ezt a kézi ajánlattételi stratégiát akkor használhatod, ha a hirdetéseid az ismertséged növelésére szolgálnak, de nem feltétlenül generálnak kattintásokat vagy forgalmat. Lehetővé teszi, hogy beállítsd azt a legmagasabb összeget, amelyet a Google Display Hálózaton 1.000 látható hirdetésmegjelenítésért fizetni szeretnél.
Kulcsszókutatás és versenytárs elemzés
Egy sikeres PPC kampány nem indítható el alapos előzetes kutatás nélkül, ami magában foglalja a kulcsszókutatást és a versenytárs elemzést is.
• Melyik kulcsszavakat kell használnod, mire kell licitálnod és mindez mennyibe is fog kerülni?
• Versenytársaid hirdetnek a Google Ads rendszerében? Milyen kulcsszavakat használnak és hogyan néznek ki a hirdetéseik
A kulcsszókutatáshoz a Google Ads ingyenesen biztosít Kulcsszótervezőt, ami nagyon hasznos alapot biztosít a kulcsszavak és keresési kifejezések, valamint a hozzájuk kapcsolódó ajánlatbecslések meghatározásához.
Habár a Google által biztosított Kulcsszótervező nagyon hatékony eszköz az online marketing szakemberek kezében, az obev Marketing évek óta a SEMrush online marketing eszközeit használjuk kiemelkedő sikerrel.
A SEMrush Keyword Magic használatával megtalálod a kampányodhoz használható összes kulcsszót, amelyre szükséged van a sikeres induláshoz.
Egyszerűen írd be a kezdő kulcsszót, és rengeteg kulcsszó javaslatot fogsz kapni, melyeket felhasználhatsz kampányaidban.
A SEMrush reklámkutató eszközének segítségével betekintést nyerhetsz versenytársaid online marketing tevékenységébe, figyelemmel kisérheted és elemezheted kampányaikat, megismerheted a stratégiájukat, valamint kiderítheted mennyit költenek PPC kampányaikra és ezekkel mennyi forgalmat irányítanak a weboldalukra.
Segítségével összehasonlítjuk kampányainkat a versenytársainkéval, és ez segít minket abban, hogy az általunk kezelt PPC kampányok mindig a legeredményesebbek legyenek.
Mivel megismerjük versenytársaid hirdetéseit, minden esetben olyan kreatívot készítünk, ami eltér a többiekétől és ezáltal jobban megragadja a felhasználók figyelmét, és eredményesebb.
A SEMrush ezeken felül megmutatja mennyi az átlagos CPC egy adott területen, így hatékonyabb ajánlattételi stratégiát alkalmazunk, mint a versenytársaid.
Miben segíti vállalkozásodat a PPC hirdetés?
- A PPC hirdetések használatával azonnali eredményt érhetsz el, vagyis a keresési találatok legelején fogsz megjelenni.
- A hirdetési céljaidtól függően, többféle hirdetési formátumot használhatsz online marketing céljaid eléréséhez.
- A PPC egy nyereséget termelő online marketingcsatorna a vállalkozásod számára.