Cookie-k törlése Chrome, Firefox, Opera és más böngészőkben
2024-01-26Marketing automatizálás – Mi az és hogyan vágj bele
2024-02-14Tartalomjegyzék
- Mi az online marketing?
- Miért kulcsfontosságú az online marketing?
- Az online marketing típusai
- Mit csinál egy digitális marketinges?
- Inbound „bevonzó” marketing vagy online marketing: Melyiket válasszuk?
- Mindenki számára hasznos az online marketing?
- Milyen típusú online tartalmakat kellene készítenem?
- Legyen hatékony online marketinged
2022-ben a világon körülbelül 5,3 milliárdan böngésztek az interneten, ami 400 millióval több, mint az előző évben. És bár gyakran emlegetjük, az emberek vásárlási és beszerzési szokásai jelentősen átalakultak – ami azt jelenti, hogy a hagyományos, offline marketing már nem lehet az egyetlen eszközöd az értékesítés ösztönzésére.
A marketing lényege mindig is az volt, hogy a megfelelő helyen és időben teremts kapcsolatot a célközönségeddel. Napjainkban ez azt jelenti, hogy ott kell lenned, ahol ők már időt töltenek: az interneten.
Mi az online marketing?
Az online marketing, más néven digitális marketing, az internetes térben zajló marketingfolyamatok összességére utal. A vállalatok online csatornákra támaszkodnak, mint a keresőmotorok, a közösségi média platformok, az e-mail szolgáltatások, valamint különböző weboldalak, hogy kapcsolatot építsenek jelenlegi és potenciális ügyfeleikkel. Ez a kommunikáció szöveges vagy multimédiás üzenetek formájában is megvalósul.
Hogyan határozza meg egy vállalkozás az online marketinget?
Jelenleg az online marketing kulcsfontosságú a vállalatod és a márkád tudatosságának növelésében. Úgy tűnik, mintha szinte minden márkának lenne weboldala, és ha nincs, akkor legalább közösségi média felületen vagy online reklámstratégiával rendelkeznek. Az online tartalom és marketing mára olyannyira megszokottá vált, hogy a fogyasztók elvárják és számítanak rá, mint egy eszközre a márkákkal való ismerkedésre. Az online marketing számos lehetőséget kínál, lehetővé téve a kreatív kísérletezést különféle marketingtechnikákkal, még költségvetési korlátok mellett is.
Összefoglalva, az online marketing lényege abban rejlik, hogy számtalan online taktikát és csatornát felhasználva teremt kapcsolatot az ügyfelekkel abban a környezetben, ahol ők a legtöbb idejüket töltik: az interneten. A legkiválóbb online marketing szakértők pontosan látják, hogy minden egyes kampányuk hogyan illeszkedik a nagyobb céljaikhoz. A marketingstratégiáik célkitűzéseitől függően képesek támogatni egy szélesebb kampányt az elérhető ingyenes és fizetős csatornáik segítségével.
Példaként vehetjük a tartalommarketingest, aki több blogbejegyzést készíthet, amelyek egy e-könyv révén leadeket generálnak. Egy közösségi média szakértő támogathatja ezeket a blogbejegyzéseket fizetett és organikus posztokkal a vállalat közösségi média fiókjaiban, míg az e-mail marketinggel foglalkozó személy egy e-mail kampányt indíthat azoknak, akik letöltötték az e-könyvet, hogy bővebb információkkal szolgáljon a cégükről. Hamarosan bővebben is kitérünk ezekre a különleges online marketing területeken dolgozó szakemberekre.
Miért kulcsfontosságú az online marketing?
Az online marketing lehetővé teszi, hogy szélesebb közönséget érj el, mint a hagyományos marketingmódszerekkel, és pontosan azokra a potenciális ügyfelekre összpontosíthass, akik a legnagyobb valószínűséggel vásárolják meg a termékedet vagy szolgáltatásodat. Ezenfelül gyakran költséghatékonyabb, mint a hagyományos reklámozás, és azonnali lehetőséget biztosít a kampányaid eredményeinek mérésére és az esetleges szükséges módosítások és finomhangolások végrehajtására.
Az online marketing számos kiemelkedő előnnyel bír:
- Célzottan azon leendő ügyfelekre koncentrálhatsz, akik a leginkább hajlandóak a terméked vagy szolgáltatásod megvásárlására.
- Költséghatékonyabb, mint a hagyományos, outbound „kimenő” marketing technikák.
- Az online marketing kiegyenlíti a versenyfeltételeket az iparágadban, lehetőséget adva neked a nagyobb márkákkal való versengésre.
- Az online marketing teljesítménye mérhető.
- Egyszerűbb alkalmazkodni és módosítani az online marketing stratégiát.
- Az online marketing fokozhatja a konverziós arányodat és az érdeklődőid minőségét.
- Az online marketing lehetővé teszi, hogy minden marketing és értékesítési fázisban kapcsolatba lépj a célközönségeddel.
Nézzük át részletesen a digitális marketing előnyeit.
1. Az erőfeszítéseidet kizárólag azokra a leendő ügyfelekre összpontosíthatod, akik a legnagyobb eséllyel vásárolják meg a termékedet vagy szolgáltatásodat
Amikor egy hirdetést elhelyezel a televízióban, egy magazinban vagy egy hirdetőtáblán, korlátozott a befolyásod arra vonatkozóan, hogy ki látja a hirdetésed. Persze, bizonyos demográfiai csoportokat – mint a magazin jellemző olvasói vagy egy adott környék lakóinak demográfiai adatait – mérhetsz, de ez mégis csak egyfajta tapogatózás a sötétben.
Az online marketing lehetőséget ad arra, hogy pontosan azonosíts és célzottan megközelíts egy rendkívül specifikus célközönséget, személyre szabott és magas konverzióval rendelkező marketingüzenetekkel.
Például, használhatod a közösségi média célzását, hogy hirdetéseidet egy meghatározott közönségnek jelenítsd meg, alapul véve olyan változókat, mint az életkor, nem, lakóhely, érdeklődési körök, hálózatok vagy magatartásformák. Esetleg PPC (kattintás alapú fizetés) vagy SEO (keresőmotor-optimalizálás) stratégiákat alkalmazhatsz azoknak a felhasználóknak a megszólítására, akik már mutattak érdeklődést az általad kínált termékekkel, szolgáltatásokkal vagy az iparágaddal kapcsolatos specifikus kulcsszavakra.
Összességében az online marketing kulcsfontosságú eszközt nyújt a szükséges piackutatás elvégzéséhez, amely lehetővé teszi vevői profiljaid pontos meghatározását és marketingstratégiád finomhangolását, hogy a lehető legnagyobb eséllyel tudd elérni azokat az érdeklődőket, akik valóban vásárolni fogják a termékedet vagy szolgáltatásodat.
2. Költséghatékonyabb, mint a hagyományos marketingtechnikák
Az online marketing lehetővé teszi a napi kampányteljesítmény követését, aminek köszönhetően pontosan látod, mely csatornák sikeresek és melyek nem, ezáltal lehetővé téve a kampányköltések magas megtérülési rátára (ROI) való optimalizálását. Ez a hagyományos reklámozási formákra nem igaz. Nem számít, mennyire hatékony a hirdetőtáblád – a költség ugyanannyi marad, akkor is, ha nem generál értékesítést.
Továbbá, az online marketing keretében teljes kontrollod van a kiadásaid felett. Talán inkább grafikai szoftverre költesz, hogy hatásos Instagram tartalmakat hozz létre, mintsem PPC kampányokra. Egy online marketing stratégia lehetővé teszi számodra az állandó irányváltást, biztosítva, hogy soha ne költs pénzt alulteljesítő csatornákra.
Összességében az online marketing költséghatékonyabb megoldást kínál, és egyedi lehetőségeket biztosít arra, hogy a befektetésedből a lehető legtöbbet hozd ki.
Például, ha egy kis költségvetésű vállalkozásnál dolgozol, megpróbálhatsz befektetni a közösségi médiába, blogolásba vagy SEO-ba – három olyan stratégiába, amelyek még minimális költéssel is magas megtérülést ígérnek.
3. Az online marketing kiegyenlíti a versenyfeltételeket az iparágadon belül, lehetővé téve, hogy megmérettesd magad a nagyobb márkákkal szemben
Ha egy kisebb vállalkozásnál tevékenykedsz, valószínűleg kihívást jelent számodra felvenni a versenyt az iparágad domináns márkáival szemben, melyek közül több rendelkezik havi milliós nagyságrendű kampányköltési kerettel. Szerencsére bőven akadnak lehetőségek, hogy az online marketing stratégiai lépésekkel túlszárnyald a nagy budgettel rendelkező versenytársaidat.
Példaként, long tail „hosszú farok” kulcsszavak alkalmazásával készíthetsz kiváló minőségű tartalmat, amely előkelő helyen szerepel a keresőmotorok találati listáján (SERP - Search Engine Results Page). A keresőmotorok számára nem a márkanév nagysága a döntő, hanem az, hogy melyik tartalom szólítja meg a leginkább a célközönséget.
4. Az online marketing eredményei tökéletesen mérhetőek
Míg a hagyományos reklámozás bizonyos célkitűzések elérésében lehet előnyös, legfőbb hiányossága a mérhetőség terén mutatkozik. A mérhetőség az online marketing egyik legfontosabb előnye, mivel lehetővé teszi, hogy elejétől végéig nyomon követhessük azokat a mérőszámokat, amelyek kulcsfontosságúak a vállalat számára – ez magában foglalja a megjelenítések, megosztások, megtekintések, kattintások számát és az oldalon töltött idő hosszát.
Szemben a legtöbb offline marketing tevékenységgel, az online marketing esetében a marketingszakemberek képesek valós időben pontos kampányeredményeket látni. Ha korábban hirdettél már újságban, ismerős lehet, milyen nehéz felbecsülni, hány ember lapozott arra az oldalra és szentelt figyelmet a hirdetésnek. Nincs megbízható módszer annak megállapítására, hogy a hirdetés közvetlenül felelős volt-e bármelyik eladásért.
Ezzel szemben, az online marketinggel pontosan mérhető a marketingtevékenységek szinte minden egyes elemének megtérülése.
Íme néhány példa:
Weboldal látogatottság
Az online marketing lehetővé teszi, hogy pontosan lásd, hányan nézték meg a weboldalad főoldalát valós időben, online analitikai szoftverek segítségével, amelyek olyan marketing platformokon, mint például a Google Analytics érhetőek el.
Ezenfelül pontosan láhatod, hány oldalt látogattak meg, milyen eszközt használtak, és honnan jöttek, valamint számtalan egyéb fontos adatot is megtudhatsz.
Ez az információ segít abban, hogy döntéseket hozz azon marketing csatornák prioritásáról, amelyeken több vagy kevesebb időt érdemes fordítanod az alapján, hogy hány látogatót irányítanak a weboldaladra. Például, ha a látogatottságod csak 10%-a érkezik organikus keresésből, akkor tudhatod, hogy valószínűleg több figyelmet kell fordítanod a keresőoptimalizálásra (SEO), hogy növeld ezt az arányt.
Az offline marketing esetében nehéz nyomon követni, hogy az emberek hogyan lépnek kapcsolatba a márkáddal, mielőtt találkoznának egy értékesítési képviselővel vagy vásárlást eszközölnének. Az online marketing segítségével azonban felismerheted a trendeket és mintákat az emberek viselkedésében még azelőtt, hogy elérnék a vásárlói útjuk végét, lehetővé téve számodra, hogy tájékozottabb döntéseket hozz arról, hogyan csábítsd őket weboldaladra már a marketing tölcsér legfelső részén.
Tartalomhatékonyság és potenciális ügyfelek szerzése
Képzeld el, hogy létrehoztál egy termékkatalógust, és azt kiosztottad az emberek postaládáiban - ez a katalógus egy példa az offline tartalomra. Azonban itt az a nehézség, hogy semmilyen módon nem tudod megállapítani, hányan vették kézbe a katalógusodat, vagy egyszerűen a kukába dobták azt.
Ezzel szemben, képzeld el, hogy ez a katalógus a weboldaladon található. Pontosan képes vagy nyomon követni, hányan látogatták meg azt az oldalt, ahol a katalógus elérhető, és egy űrlap segítségével begyűjtheted azoknak a látogatóknak a kapcsolati adatait, akik letöltötték. Ez a megközelítés duplán is előnyös: egyrészt mérheted, mennyire vonzó a tartalmad a látogatók számára, másrészt minősített érdeklődőket szerezhetsz a tartalmad letöltése révén.
Attribúciós „hozzárendelési” modellezés
Egy eredményes online marketing stratégia, a helyes eszközökkel és technológiákkal ötvözve, lehetővé teszi számodra, hogy az összes értékesítésedet a felhasználók első online kapcsolódási pontjáig visszakövesd.
Ezt nevezzük attribúciós vagy hozzárendelési modellezésnek, amely segítségével felismerheted azokat a mintázatokat, ahogy az emberek információkat gyűjtenek és vásárolnak termékedből, támogatva téged abban, hogy adatokon alapuló döntéseket hozhass arról, marketing stratégiád mely elemeire kell több figyelmet fordítanod, illetve melyek azok az értékesítési folyamat részek, amelyek finomításra szorulnak.
A marketing és az értékesítés összekötése kiemelten fontos. A LinkedIn szerint az értékesítési és marketing vezetők 87%-a állítja, hogy a két terület közötti együttműködés kulcsfontosságú a vállalati növekedés szempontjából, azonban a két csapat közötti eltérések pénzügyi teljesítmény romlásához vezethetnek. Ha képes vagy javítani az ügyfelek vásárlási folyamatán online technológiák alkalmazásával, akkor az valószínűleg kedvezően fog hatni a vállalkozásod eredményességére.
5. Könnyebb alkalmazkodni a piaci változásokhoz
Egy marketing stratégia kifejlesztése jelentős munkát igényel. Általában az adott stratégiát a végéig követed, lehetőséget adsz arra, hogy kifejtse a hatását, majd az eredmények alapján ítéled meg a hatékonyságát. Viszont nem mindig alakulnak a dolgok a tervek szerint. Előfordulhat, hogy félúton észreveszed, hogy egy kalkuláció hibás volt, egy alapfeltevés téves, vagy a célközönség nem úgy reagált, ahogyan azt előzetesen vártad. Az, hogy képes vagy a stratégiát menet közben módosítani vagy finomítani, rendkívül hasznos, mivel ezáltal nem szükséges az egészet újrakezdened.
Az online marketing stratégiád könnyű módosíthatósága hatalmas előny. A digitális marketing stratégia menet közbeni módosítás jóval egyszerűbb, mint más, hagyományos marketingmódszerek esetében, mint például a televíziós vagy óriásplakát hirdetések. Például, ha egy online hirdetés nem hozza a kívánt eredményeket, gyorsan módosíthatod vagy akár fel is függesztheted annak érdekében, hogy jobb eredményeket érj el.
6. Az online marketing fokozhatja konverziós rátádat és javíthatja érdeklődőid minőségét
Az online marketingnek köszönhetően egyszerűbbé válik marketingtevékenységeid hatékonyságának mérése, ami viszont lehetővé teszi a konverziós ráta könnyebb javítását. Az egyes marketingtaktikák hatékonyságának pontos mérése révén fejlesztheted stratégiáidat. Módszereid folyamatos tökéletesítése növeli konverziós rátádat. Az online marketing területére történő befektetés garantálja, hogy minden a lehető legmagasabb konverziós arány elérésére legyen kihegyezve.
Továbbá, nem minden potenciális ügyfél képvisel ugyanakkora értéket vállalkozásod számára. Az online marketing által biztosított lehetőség, hogy specifikusan azokat a célközönségeket tudd megcélozni, amelyek magasabb minőségű leadeket generálnak, akik nagyobb eséllyel válnak vásárlóiddá, közvetlenül javítja konverziós rátádat, összekötve vállalkozásodat a legértékesebb érdeklődőkkel.
7. Az online marketing segítségével minden lépésben meg tudod szólítani a célközönséged
Alapvető fontosságú, hogy minél előbb elkezdj kapcsolódni a közönségedhez. A vásárlói út kezdeti szakaszában történő kapcsolatfelvétel elősegíti az érdeklődők értékesítési tölcséren való átvezetését. Az online marketingnek köszönhetően ezt a folyamatot az elejétől a végéig, minden egyes lépésben megvalósíthatod.
Az online csatornák révén nyomon követheted vásárlóid teljes vásárlási folyamatát. Fontos megérteni és elemezni a vásárlók viselkedését a leadek konvertálása érdekében. Az online marketing lehetővé teszi számodra, hogy végigkövesd őket ebben a folyamatban. És még ha nem is válnak vásárlóvá a folyamat korai szakaszaiban, legalábbis biztosíthatod, hogy létrejött a kapcsolat vállalkozásod és az érdeklődők között.
Az online marketing típusai
- Keresőoptimalizálás (SEO): A weboldalak keresőmotorokban való láthatóságának javítása céljából végzett tevékenységek.
- Tartalommarketing: Értékes, releváns és következetes tartalom létrehozása és megosztása a célközönség megszólítása érdekében.
- Közösségi média marketing: Közösségi média platformok használata a márkaismeret növelésére és közönségépítésre.
- Kattintás alapú fizetés (PPC): Online hirdetési modell, ahol a hirdető csak a hirdetésre történő kattintások után fizet.
- Affiliate marketing: Együttműködés más vállalkozásokkal vagy egyénekkel a termékek vagy szolgáltatások közös promóciójáért cserébe jutalék formájában.
- Natív hirdetések: Hirdetések, amelyek illeszkednek a környezetük tartalmához és formájához, kevésbé tolakodó módon.
- Marketing automatizálás: Szoftverek és technológiák használata a marketingfolyamatok és multifunkcionális kampányok hatékonyabb kezelésére.
- E-mail marketing: Célcsoportnak küldött, közvetlen e-mail üzenetek a vásárlói kapcsolatok építése és fenntartása érdekében.
- Online PR: Online kommunikációs stratégiák és médiakapcsolatok az online hírnév és láthatóság javítása céljából.
- Inbound „bevonzó” marketing: Marketingstratégia, amely arra összpontosít, hogy a vásárlókat maguktól keressék meg a vállalatot, általában értékes tartalom létrehozásával.
- Szponzorált tartalom: Fizetett tartalom, amely természetesen illeszkedik a platform vagy médium szokásos tartalmához.
- Keresőmarketing (SEM): Fizetett hirdetések használata a keresőmotorokban történő láthatóság növelésére.
- Azonnali üzenetküldés marketing: Marketingkommunikáció az azonnali üzenetküldő szolgáltatásokon keresztül, közvetlen kapcsolatot teremtve a fogyasztókkal.
Íme egy gyors összefoglaló néhány leginkább elterjedt online marketing stratégiáról és az azokhoz kapcsolódó csatornákról.
1. Keresőoptimalizálás (SEO)
Ez a folyamat a weboldaladnak a keresőmotorok eredményoldalain (SERP) való magasabbra rangsorolását célozza, ezzel növelve a weboldaladra irányuló organikus (ingyenes) látogatások számát. Az SEO előnyeit élvező csatornák között szerepelnek a weboldalak, blogok és infografikák.
Az SEO alkalmazásának számos módja létezik a weboldaladra irányuló minősített látogatások növelésére. Ide tartoznak:
- Oldalon belüli/tartalmi, On-page SEO: Ez az SEO típus a weboldal egy adott oldalán található tartalmakra fókuszál. A kulcsszavak kutatásával – figyelembe véve azok keresési volumenét és szándékát – válaszokat nyújthatsz az olvasók kérdéseire és magasabb helyezést érhetsz el az adott kérdéseket generáló keresőmotor-eredményoldalakon (SERP).
- Oldalon kívüli, Off-page SEO: Ez az SEO típus a weboldaladon kívül végzett tevékenységekre koncentrál az optimalizálás során. Mi az, ami nem a saját weboldalamon történik, de befolyásolhatja a rangsorolásomat? A kérdésre a válasz a bejövő linkek, más néven backlinkek. A hivatkozó weboldalak száma és azok tekintélye határozza meg, milyen magasan rangsorolsz a kulcsszavakban. Más weboldalakkal való kapcsolatépítéssel, vendégposztok írásával ezeken a weboldalakon (és visszahivatkozással a saját weboldaladra) és külső figyelem felkeltésével szerezheted meg azokat a backlinkeket, amelyekkel előrébb kerülhetsz a megfelelő SERP-eken.
- Technikai SEO: Ez az SEO típus a weboldalad háttérrendszerére, azaz hogy a lapjaid hogyan vannak kódolva, összpontosít. A képtömörítés, strukturált adatok és CSS fájlok optimalizálása mind technikai SEO tevékenységek, amelyek javíthatják a weboldalad betöltési sebességét — ez pedig fontos szempont a keresőmotorok, mint például a Google számára.
2. Tartalommarketing
Ez a fogalom a tartalmak létrehozását és promócióját foglalja magában azzal a céllal, hogy növelje a márkaismeretet, a weboldalad forgalmát, az érdeklődők számát és az ügyfeleket.
A tartalommarketing stratégiád részét képezhetik a következő csatornák:
- Blogposztok: Cikkek írása és közzététele egy blogon lehetőséget ad arra, hogy bemutasd iparági szakértelmed és organikus keresőforgalmat generálj a vállalkozásod részére. Ez további lehetőségeket kínál arra, hogy a weboldal látogatóit értékesítési lehetőségekké alakítsd.
- E-könyvek és tanulmányok: Az e-könyvek, tanulmányok és egyéb hosszabb formátumú tartalmak lehetővé teszik a weboldal látogatóinak további tájékoztatását. Emellett lehetőséget biztosítanak arra, hogy a tartalmat a látogatók kapcsolati adatainak megszerzése érdekében kínáld, érdeklődőket generálva a céged számára és segítve az embereket a vásárlói útjukon való előrehaladásban.
- Infografikák: Néha az olvasók azt szeretnék, ha a tanítást vizuális formában kapnák meg. Az infografikák olyan vizuális tartalmak, amelyek segítenek a weboldal látogatóinak megérteni egy adott koncepciót.
- Audió vagy vizuális tartalmak: A televízió és a rádió kiemelkedő eszközei az online marketingnek. Az online megosztható videók (Youtube, Rumble) vagy a rádióban hallgatható tartalmak létrehozása jelentősen bővítheti lehetséges közönséged körét.
3. Közösségi média marketing
Ez a módszer a márkád és a tartalmad népszerűsítését célozza a közösségi médiás csatornákon keresztül, azzal a céllal, hogy növelje a márkád ismertségét, elősegítse a forgalom növekedését, és potenciális ügyfeleket generáljon a vállalkozás számára.
A közösségi média marketingben felhasználható csatornák közé tartozik:
Számos marketinges ezeket a közösségi médiás platformokat használja virális kampányok indítására. Egy népszerű tartalomgyártóval, influencerrel való együttműködés vagy egy széles körben népszerű trendhez való csatlakozás része egy virális marketingstratégiának. A cél olyan tartalom létrehozása, ami megosztásra méltó abban a reményben, hogy organikusan terjedjen a közösségi médiás csatornákon.
4. Kattintás alapú fizetés (PPC)
A PPC azzal generál weboldaladra forgalmat, hogy minden egyes hirdetésre történő kattintás után fizetsz a hirdetőnek. A PPC egyik legismertebb formája a Google Ads, ami lehetőséget ad arra, hogy a Google keresőmotor eredményoldalainak legfelső helyeit megvásárolhasd, a linkekre történő kattintások árának megfizetésével. A PPC-t más csatornákon is alkalmazhatod, íme néhány példa:
- Fizetett hirdetések a Facebookon: Itt a felhasználók lehetőséget kapnak arra, hogy személyre szabhassanak egy videót, képes posztot vagy diavetítést, amelyet a Facebook azoknak az embereknek a hírfolyamában tesz közzé, akik megfelelnek a vállalkozásod célközönségének.
- Twitter hirdetési kampányok: Itt a felhasználók fizetés ellenében helyezhetnek el egy sor bejegyzést vagy profil emblémát egy adott célközönség hírfolyamában, egy meghatározott üzleti cél elérésének szentelve. Ez a cél lehet a weboldal forgalmának növelése, több Twitter-követő szerzése, tweetekkel való interakció vagy akár alkalmazásletöltések növelése.
- Szponzorált üzenetek a LinkedInen: Itt a felhasználók fizethetnek azért, hogy közvetlenül üzeneteket küldjenek kifejezetten az iparághoz és szakmai háttérhez illeszkedő LinkedIn felhasználóknak.
5. Affiliate marketing
Ez egy teljesítmény-alapú hirdetési típus, ahol jutalékban részesülsz azért, mert népszerűsíted valaki más termékeit vagy szolgáltatásait a saját weboldaladon. Az affiliate marketing kapcsolódó csatornák között szerepel:
- Videóhirdetések megjelenítése a YouTube Partner Program segítségével
- Partneri hivatkozások megosztása a közösségi médiás fiókjaiddal
Ez a megközelítés az influencer marketing viszonylag új irányzatának tekinthető. Kampányok készítése influencerek bevonásával rendkívül hatásos lehet az affiliate marketing terén. A helyes tartalomgyártók megtalálása jelentősen fokozhatja online kampányod hatékonyságát.
6. Natív hirdetések
A natív hirdetés azokra a reklámokra vonatkozik, amelyek elsősorban tartalomra összpontosítanak és egy platformon jelennek meg más, nem fizetett tartalmak mellett. Sokan a közösségi média hirdetéseit is ide sorolják – mint például a Facebook és Instagram hirdetéseket.
7. Marketing automatizálás
A marketing automatizálás azokra a szoftverekre vonatkozik, amelyek az alapvető marketingtevékenységeket hajtják végre automatikusan. Számos marketing részleg automatizálhatja azokat az ismétlődő munkafolyamatokat, amelyeket máskülönben mindig kézzel kellene elvégezniük, így például:
- E-mail hírlevelek: Az e-mail automatizálás nem csupán lehetővé teszi a feliratkozóid számára szánt e-mailek automatikus küldését. Emellett segít a kontaktlista igény szerinti szűkítésében vagy bővítésében is, annak érdekében, hogy a hírleveled csak azokhoz jut el, akik ténylegesen szeretnék azt megkapni.
- Közösségi média bejegyzések ütemezése: Amennyiben szeretnéd szervezeted közösségi média jelenlétét erősíteni, szükséges a rendszeres posztolás. Ez a kézi posztolás révén meglehetősen időigényessé válhat. A közösségi média ütemező eszközök automatikusan gondoskodnak a tartalmad közösségi csatornákra való eljuttatásáról, lehetővé téve számodra, hogy a tartalomstratégia kialakítására koncentrálhass.
- Lead „nevelési” munkafolyamatok: A potenciális ügyfelek generálása és azok vevőkké való konvertálása hosszadalmas folyamat lehet. Automatizálhatod ezt a folyamatot oly módon, hogy az adott kritériumoknak megfelelő leadeknek specifikus e-maileket és tartalmakat küldesz, mint például amikor letöltenek és megtekintenek egy e-könyvet.
- Kampánykövetés és jelentés: A marketingkampányok számos különböző személyt, e-mailt, tartalmat, weboldalt, telefonhívást stb. magukban foglalhatnak. A marketing automatizálás lehetővé teszi, hogy a munkádat a támogatott kampány szerint szervezd, majd az idő elteltével ezeknek az elemeknek az előrehaladása alapján kövesd a kampány teljesítményét.
8. E-mail marketing
A cégek az email marketinget alkalmazzák, mint eszközt a célközönségükkel való kapcsolattartásra. Az email gyakran szolgál tartalmak, kedvezmények és események promotálására, illetve arra, hogy az embereket a vállalat weboldalára terelje. Az email marketing kampány során küldendő email típusok lehetnek:
- Blogfeliratkozási hírlevelek
- Követő emailek a weboldal látogatóinak, akik valamit letöltöttek
- Üdvözlő emailek új ügyfeleknek.
- Ünnepi promóciók a hűségprogram tagjai számára
- Tanácsok vagy hasonló tematikájú email sorozatok az ügyfelek nevelésére
9. Online PR
Az online PR az olyan online publikációkban, blogokban és egyéb tartalmi alapú weboldalakon történő megjelenések elérésének gyakorlata, amelyeket nem fizetett módon szereznek meg. Ez nagymértékben hasonlít a hagyományos PR-hoz, de az online világban. A PR erőfeszítéseid hatékonyságának növelésére használható csatornák:
- Újságírókkal való kapcsolattartás a közösségi médián keresztül: Az újságírókkal való kommunikáció például Twitteren kiváló lehetőség arra, hogy kapcsolatot építs a médiával, amely megszerzett médialehetőségeket biztosíthat a vállalatod számára.
- A vállalatod online értékeléseivel való foglalkozás: Amikor vállalatodat online értékelik, akár pozitív, akár negatív a vélemény, első reakcióként hajlamos lehet az ember figyelmen kívül hagyni azt. Azonban az értékelésekkel való aktív foglalkozás segít a márkád emberközelibbé tételében és olyan hatékony üzenetek közvetítésében, amelyek megvédik hírneved.
- Hozzászólások kezelése a saját weboldaladon vagy blogodon: Ahogyan a vállalatod értékeléseire reagálnál, úgy a tartalmad olvasóinak megjegyzéseire való válaszadás is a legjobb módja annak, hogy értékes párbeszédet kezdeményezz az általad képviselt iparágban.
10. Inbound „bevonzó” marketing
Az inbound marketing egy olyan marketing módszertanra vonatkozik, amely során minden lépésben vonzod, lekötsz és elvarázsolod az ügyfeleket a vásárlói út során. Az inbound marketing stratégiában használhatod a fentebb felsorolt összes online marketing taktikát annak érdekében, hogy létrehozz egy olyan ügyfél-élményt, ami az ügyfél számára előnyös, nem ellene dolgozik. Íme néhány tipikus példa a bejövő marketing és a hagyományos marketing közötti különbségre:
- Blogolás szemben a felugró hirdetésekkel
- Videómarketing szemben a kereskedelmi reklámokkal
- E-mail címlisták szemben a kéretlen e-mailekkel
11. Szponzorált tartalom
A szponzorált tartalom esetében, mint márka, fizetsz egy másik vállalatnak vagy entitásnak azzal a céllal, hogy létrehozzanak és népszerűsítsenek tartalmat, amely valamilyen módon a márkáddal vagy szolgáltatásoddal kapcsolatos.
A szponzorált tartalom egyik népszerű formája az influencer marketing. Ebben a modellben egy márka támogat egy iparági influencert, hogy a céghez kapcsolódó bejegyzéseket vagy videókat közöljön a közösségi médián keresztül.
A szponzorált tartalom egy másik formája lehet egy blogbejegyzés vagy cikk, amely kiemel egy adott témát, szolgáltatást vagy márkát.
12. Keresőmarketing (SEM)
Amikor egy potenciális érdeklődő a termékeddel vagy vállalatoddal kapcsolatos terméket keres, ez kiváló lehetőséget kínál a promócióra. A fizetett hirdetések és a keresőoptimalizálás (SEO) két remek stratégia a vállalkozásod népszerűsítésére, így kiaknázva ezeket a leendő érdeklődőket. A keresőmarketing egy további útja a weboldal forgalmának növelésének a keresőmotorokon elhelyezett fizetett hirdetések által. A két legnépszerűbb SEM szolgáltatás a Bing Ads és a Google Ads. Ezek a fizetett hirdetések simán illeszkednek a keresőmotorok találati oldalainak tetejére, azonnali láthatóságot biztosítva. Ez egyben az hatékony natív reklámozás egyik példája is.
13. Azonnali üzenetküldés marketing
A termékeid piacra vitelének népszerűsítése üzenetküldő platformok segítségével gyors módszer a potenciális vevők elérésére, még azok számára is, akik nem osztották meg velünk mobiltelefonszámukat. Ez egy egyszerű eszköz arra, hogy informáld a közönségedet a villámakciókról, új termékekről vagy a megrendeléseikkel kapcsolatos újdonságokról. Ha az ügyfeleknek kérdéseik merülnek fel vagy további információra van szükségük, ez egy praktikus lehetőség számukra, hogy kapcsolatba lépjenek az ügyfélszolgálattal. Közvetlen üzeneteket küldhetsz a mobiltelefonokra szöveges formában vagy olyan platformokon keresztül, mint a Facebook Messenger vagy a WhatsApp.
Mit csinál egy digitális marketinges?
Az online marketingszakemberek felelnek a márkaismertség és a potenciális ügyfelek generálásáért az összes rendelkezésre álló online csatornán keresztül - beleértve az ingyenes és a fizetett lehetőségeket is. Ezek a csatornák magukban foglalják a közösségi médiát, a cég saját weboldalát, a keresőmotorokban elért helyezéseket, az e-mail marketinget, a banner hirdetéseket és a cég blogját.
Az online marketingszakember az egyes csatornák kulcsfontosságú teljesítménymutatóit (KPI-ket) használja a teljesítmény pontos mérésére. Például egy SEO-ért felelős online marketingszakember a weboldal organikus látogatottságát mérheti.
Kisebb cégeknél gyakran egy személy kezeli a fent említett számos online csatornát és taktikát, míg a nagyobb vállalatoknál általában külön szakemberek foglalkoznak egy-egy specifikus márkacsatornával.
Íme néhány példa ezekre a specialistákra:
SEO menedzser
Legfontosabb KPI-k: Organikus forgalom
A SEO menedzserek célja, hogy egy üzletet a Google keresőmotorjának eredményoldalain előkelő helyre pozícionáljanak. Különféle SEO stratégiákat alkalmazva, ez a személy közvetlenül együttműködhet a tartalomgyártókkal annak biztosítása érdekében, hogy a tartalom magas színvonalú legyen és megfeleljen a Google követelményeinek, akkor is, ha a cég ezt a tartalmat a közösségi médiában is megosztja.
Tartalommarketing szakember / szövegíró
Legfontosabb KPI-k: Az oldalon eltöltött idő, a blog teljes látogatottsága, YouTube csatorna feliratkozói
A tartalommarketing szakemberek online tartalomgyártók. Feladataik közé tartozhat a blogolási naptár kezelése vagy egy olyan tartalomstratégia kialakítása, amely videókat is magában foglal. Gyakran együttműködnek más részlegekkel, hogy biztosítsák a termékek és kampányok megfelelő promóciós tartalommal való támogatását az összes online csatornán.
Közösségi média menedzser
Legfontosabb KPI-k: Követők, Megjelenítések, Megosztások
A közösségi média menedzser szerepe vállalatonként és iparáganként eltérő lehet. Legfőképpen a közösségi médiát kezelik, meghatározva a vállalat írott és vizuális tartalmának közzétételi ütemezését. Együttműködhetnek egy tartalommarketing szakemberrel egy olyan stratégia kialakításában, amely meghatározza, milyen tartalmak kerüljenek megosztásra a közösségi médiában.
(Megjegyzés: A fent említett KPI-k alapján a megjelenítések azt a számot jelentik, amikor egy vállalat bejegyzései megjelennek egy felhasználó hírfolyamában.)
Marketing automatizálás koordinátora
Legfontosabb KPI-k: E-mailek megnyitási aránya, kampányok átkattintási aránya, lead generálás (konverzió) aránya
A marketing automatizálás koordinátora segít a marketingcsapatnak kiválasztani és menedzselni azt a szoftvert, amellyel a vásárlói magatartás megérthető és az üzleti növekedés mérhető. A fent említett sok marketingtevékenység külön-külön történhet, így fontos, hogy legyen valaki, aki ezeket az aktivitásokat egyedi kampányokba rendezze és nyomon kövesse azok teljesítményét.
Inbound „bevonzó” marketing vagy online marketing: Melyiket válasszuk?
Az inbound marketing egy olyan módszertan, amely online marketing eszközökkel vonzza, leköti az ügyfeleket az online térben. Az online marketing ezzel szemben egy általános kifejezés, amely az online marketing taktikákat írja le bármilyen formában, függetlenül attól, hogy azok inbound vagy outbound jellegűek-e.
Az online marketinget gyakran hasonlítják az inbound marketinghez, de nem különbözteti meg a „bejövő” és a „kimenő” módszereket. Ez inkább egy átfogó kifejezés minden olyan marketingtevékenységre, amely online kommunikációval jár, míg a bevonzó marketing egy konkrét stratégia.
Az online outbound „kimenő” taktikák célja, hogy egy marketing üzenetet minél szélesebb körben terjesszenek az online térben — függetlenül attól, hogy az releváns-e a célközönség számára. Például azok a bannerek, amelyeket weboldalakon látunk, és amelyek egy terméket vagy akciót hirdetnek, nem mindig a megfelelő célközönségnek jelennek meg.
Az inbound taktikákat alkalmazó marketingszakemberek online tartalmat használnak a célközönségük megszólítására, olyan eszközökkel, amelyek hasznosak számukra. Az egyik legkézenfekvőbb, de mégis rendkívül hatékony online bevonzó marketing eszköz a blog, amely lehetővé teszi a weboldal számára, hogy kiaknázza azokat a keresőkifejezéseket, amelyeket az ideális ügyfelek keresnek.
Mindenki számára hasznos az online marketing?
Az online marketing bármely iparágban és vállalkozásnál alkalmazható. Függetlenül attól, hogy a cég milyen terméket vagy szolgáltatást kínál, az online marketing lényege továbbra is a felhasználói bázis kialakítása a célközönség igényeinek megfelelően, valamint az értékes online tartalmak létrehozása. Azonban ez nem azt jelenti, hogy minden vállalkozásnak azonos módon kellene alkalmaznia az online marketing stratégiáját.
B2B Online Marketing
Ha a céged B2B (üzleti vásárlóknak szolgáltat), az online marketing erőfeszítéseid valószínűleg a lead generálására irányulnak, azzal a végső céllal, hogy kapcsolatba kerüljenek egy értékesítővel. A marketing stratégiád célja lehet a legmagasabb minőségű leadek vonzása és konvertálása a weboldaladon keresztül, támogatva ezt az online csatornákon.
A weboldaladon kívül valószínűleg az ilyen üzleti közönségre fókuszáló csatornákra, mint a LinkedInre összpontosítasz, ahol a célközönséged a leginkább elérhető.
B2C Online Marketing
Ha a céged B2C (fogyasztóknak szolgáltat), a termékeid árazásától függően az online marketing erőfeszítéseid célja lehet az emberek a weboldaladra vonzása, hogy vásárlóvá váljanak anélkül, hogy szükség lenne egy értékesítővel való beszélgetésre.
Ebben az esetben valószínűleg kevésbé koncentrálsz a hagyományos értelemben vett leadekre, és inkább arra törekszel, hogy gyorsítsd a vásárlói utat attól a pillanattól kezdve, amikor valaki a weboldaladra érkezik, egészen a vásárlásig. Ez azt jelentheti, hogy a termékeid a marketing tölcsérben magasabb szinten helyezkednek el, mint egy B2B vállalat esetében, és erőteljesebb felhívásokra lehet szükség a vásárlások ösztönzésére.
A B2C vállalatok számára olyan csatornák, mint az Instagram és a Pinterest gyakran értékesebbek, mint az üzleti közönségre fókuszáló platformok, mint például a LinkedIn.
Milyen típusú online tartalmakat kellene készítenem?
A készítendő tartalom fajtája attól függ, hogy a célközönséged milyen szükségleteket és igényeket mutat a vásárlói út különböző szakaszaiban. Kezdd azzal, hogy vásárlói profilokat hozol létre, hogy megértsd, mi motiválja és milyen kihívásokkal szembesül a célközönséged a vállalkozásod kapcsán. Az online tartalmad alapvető célja, hogy segítse őket ezeknek a céloknak az elérésében és a kihívásaik leküzdésében.
Ezután szükséges figyelembe venned, hogy mikor állnak valószínűleg készen arra, hogy fogyasszák ezt a tartalmat, attól függően, hogy éppen hol tartanak a vásárlói útjukon. Ezt nevezzük tartalomtérképezésnek (content mapping).
A tartalomtérképezés során a cél, hogy a tartalmat az alábbi szempontok szerint célozd meg:
- A tartalmat fogyasztó személy jellemzői (itt jönnek szóba a vásárlói profilok)
- Hogy ez a személy mennyire áll közel a vásárlás meghozatalához (vagyis az életciklus szakaszuk)
A tartalom formátuma tekintetében számos különböző lehetőséget érdemes kipróbálni. Íme néhány javaslat, amelyeket ajánlunk alkalmazni a vásárlói út különböző szakaszaiban:
Tudatossági szakasz – Awareness
- Blogposztok: Kiválóan alkalmasak az organikus forgalom növelésére, különösen, ha erős SEO és kulcsszóstratégiával kombinálva alkalmazzák őket.
- Infografikák: Nagyon könnyen megoszthatók, ezáltal növelik az esélyed arra, hogy a közösségi médián keresztül találjanak rád, amikor mások megosztják a tartalmadat.
- Rövid videók: Szintén nagyon könnyen megoszthatóak, és segíthetik a márkád új közönségek elérését olyan platformokon, mint a YouTube.
Megfontolási Szakasz – Consideration
- E-könyvek: Kiválóak az érdeklődők generálására, mivel általában részletesebbek, mint egy blogbejegyzés vagy infografika, így valószínűbb, hogy valaki hajlandó lesz cserébe megadni a kapcsolati adatait.
- Kutatási jelentések: Ez a magas értékű tartalomtípus szintén nagyszerű az érdeklődők generálására. A kutatási jelentések és az adott iparág új adatai a tudatossági szakaszban is hasznosak lehetnek, mivel gyakran felkapják őket a média vagy az iparág sajtója.
- Webináriumok: Mivel ezek részletesebbek és interaktívabbak, mint a hagyományos videós tartalmak, a webináriumok hatékony megfontolási szakaszbeli tartalomformátumok, mivel több információt nyújtanak, mint egy blogposzt vagy rövid videó.
Döntési Szakasz – Decision
- Esettanulmányok: Részletes esettanulmányok a weboldaladon hatékonyan segíthetnek azoknak, akik vásárlási döntés előtt állnak, mivel pozitívan befolyásolhatják döntésüket.
- Vélemények: Ha az esettanulmányok nem felelnek meg a vállalkozásod profiljának, a weboldaladon szétszórt rövid vélemények jó alternatívát jelenthetnek. B2C márkák esetében gondolj a véleményekre kissé lazábban. Ha például ruházati márkád van, ezek lehetnek olyan fotók, amelyeken mások mutatják be, hogyan viselik a termékeidet, egy márkához köthető hashtag alapján, ahol az emberek hozzájárulhatnak saját képeikkel.
Legyen hatékony online marketinged
- Definiáld világosan a céljaidat
- Pontosan azonosítsd a célközönséged
- Határozz meg egyértelmű költségvetést minden egyes online csatornára
- Keress egy kiegyensúlyozott arányt a fizetett és ingyenes online stratégiák között
- Készíts magával ragadó, érdekes tartalmat
- Győződj meg arról, hogy az online eszközeid mobilbarátok
- Végezz alapos kulcsszó kutatást
- Támaszkodj a mért analitikai adatokra
1. Célkitűzések meghatározása
Amikor belevágsz az online marketingbe, létfontosságú, hogy tisztában legyél a céljaiddal, mivel ezek alapján fogod megalkotni a stratégiádat. Például, ha a célod a márkaismertség növelése, érdemes lehet az új közönségek elérésére koncentrálni a közösségi média segítségével.
Vagy esetleg növelni szeretnéd egy bizonyos termék eladásait - ebben az esetben fontosabb lehet a keresőoptimalizálásra (SEO) és a tartalom finomhangolására összpontosítani, hogy először is a lehetséges vásárlókat vonzd be a weboldaladra. Ha az eladások a célod, érdemes lehet kipróbálni a fizetett hirdetéseken alapuló PPC kampányokat a forgalom növelésére.
Akármilyen is legyen a helyzet, egy online marketing stratégia kialakítása legkönnyebb, miután meghatároztad a vállalatod legfőbb céljait.
2. Célközönség azonosítása
Mint korábban már említettük, az online marketing egyik legnagyobb előnye, hogy lehetőséget ad arra, hogy pontosan célzott közönséget érj el – azonban ezt az előnyt csak akkor tudod kihasználni, ha először azonosítod a célközönségedet.
Fontos megjegyezni, hogy a célközönség változhat attól függően, hogy milyen csatornát vagy cél(oka)t tűztél ki egy adott termék vagy kampány számára.
Például feltételezheted, hogy Instagram közönséged fiatalabb és kedveli a humoros mémeket és rövid videókat – míg a LinkedInen az idősebb szakmai közönség konkrét, taktikai tanácsokat keres. Szükséges lehet a tartalmadat variálni, hogy ezek a különböző célközönségek számára is vonzóak legyenek.
3. Határozz meg költségvetést minden egyes online csatornának
A költségvetésed a használt online marketing eszközöktől függ majd.
Ha az inbound marketing technikákat, mint az SEO, a közösségi média és a tartalomkészítés egy már meglévő weboldal számára alkalmazod, akkor a jó hír, hogy nem szükséges növelni költségvetésedet. Törekedhetsz arra, hogy kiváló minőségű tartalmat készíts, amelyet a közönséged szívesen fogyaszt, és ebben az esetben csak az idődet kell befektetned.
Az outound marketing technikáknál, mint az online hirdetések és az e-mail listák megvásárlásánál kétségtelen, hogy költségek merülnek fel. Az, hogy ez mennyibe kerül, attól függ, milyen láthatóságot szeretnél elérni a hirdetéseddel.
Például, ha PPC-t alkalmazol a Google Ads segítségével, versenyezni fogsz más cégekkel az iparágadban, hogy a Google keresési eredményeinek élén jelenj meg a vállalkozásodhoz kapcsolódó kulcsszavakkal. A kulcsszó versenyképességétől függően ez lehet viszonylag olcsó vagy nagyon költséges, ezért érdemes az organikus elérésre is figyelmet fordítani.
4. Teremts egyensúlyt a fizetett és ingyenes online stratégiák között
Egy online marketing stratégiának általában szüksége van mind fizetett, mind ingyenes elemeire a hatékonyság érdekében.
Például, ha időt fektetsz a célközönséged igényeinek megfelelő részletes vásárlói személyiségek kidolgozásába és a magas minőségű online tartalmak készítésébe, akkor valószínűleg erős eredményeket fogsz elérni, minimális hirdetési költségek mellett.
Ugyanakkor, ha a fizetett hirdetések részei a digitális stratégiádnak, akkor az eredmények gyorsabban is jöhetnek.
Célod legyen az organikus (vagy „ingyenes”) elérések kiépítése a tartalom, SEO és a közösségi média használatával a hosszú távú, fenntartható siker érdekében.
Ha bizonytalan vagy, próbálj ki mindkét módszert, és finomítsd a stratégiádat a tapasztalatok alapján, hogy megtudd, mely csatornák - legyenek azok fizetettek vagy ingyenesek - működnek a legjobban a márkád számára.
5. Készíts vonzó tartalmat
Amikor már ismered a célközönséged és rendelkezel egy költségvetéssel, itt az idő elkezdeni tartalmak készítését a felhasználni kívánt csatornák számára. Ez a tartalom lehet közösségi média bejegyzések, blogcikkek, PPC hirdetések, szponzorált tartalmak, e-mail marketing hírlevelek és még sok más.
Természetesen minden általad készített tartalomnak érdekesnek és vonzónak kell lennie a célközönség számára, hiszen a marketing tartalom elsődleges célja a márkaismertség növelése és az új érdeklődők megszerzése.
6. Mobilra optimalizált digitális eszközök kialakítása
A digitális marketingnek egy másik alapvető eleme a mobil marketing. Valójában az okostelefonok használata összességében a digitális médiafogyasztás 69%-át teszi ki az Egyesült Államokban, míg az asztali számítógépekkel történő digitális médiafogyasztás kevesebb, mint a felét - és az USA még mindig nem számít a mobilhasználat legnagyobb hívének más országokhoz képest.
Ez azt jelenti, hogy elengedhetetlen a digitális hirdetéseid, weboldalaid, közösségi média képeid és egyéb digitális eszközeid mobil eszközökre való optimalizálása. Ha a cégednek van mobilalkalmazása, amellyel a felhasználók interakcióba léphetnek a márkáddal vagy vásárolhatnak a termékeidből, az alkalmazás is a digitális marketing része.
Fontos, hogy azoknak a felhasználóknak, akik mobil eszközökön keresztül érintkeznek a cégeddel, ugyanolyan jó élményt nyújts, mint az asztali számítógépen. Ez mobilbarát vagy reszponzív webdesign alkalmazását jelenti, hogy a mobil eszközökön történő böngészés felhasználóbarát legyen. Lehet, hogy csökkentened kell az érdeklődők generálására használt űrlapok hosszát is, hogy könnyebb legyen azok letöltése menet közben. A közösségi média képeid esetében is fontos a mobil felhasználók szem előtt tartása, mivel a képek méretei kisebbek a mobil eszközökön és a szöveg levágható.
Számtalan módja van annak, hogy a digitális marketing eszközeidet a mobil felhasználók számára optimalizáld, és amikor digitális marketing stratégiát alkalmazol, nagyon fontos, hogy figyelembe vedd, hogyan alakul át az élmény a mobil eszközökön. Ha ezt mindig szem előtt tartod, olyan digitális élményeket hozol létre, amelyek megfelelnek a célközönséged igényeinek, és így elérheted a remélt eredményeket.
7. Kulcsszókutatás végzése
Az online marketing alapja, hogy célzott közönséget szólíts meg személyre szabott tartalmakkal - mindez nem valósítható meg hatékony kulcsszókutatás nélkül.
A kulcsszókutatás nélkülözhetetlen a weboldalad és tartalmad keresőoptimalizálásához, annak érdekében, hogy az emberek a keresőmotorok segítségével rátaláljanak vállalkozásodra. A közösségi média kulcsszókutatása is hozzájárulhat a termékeid vagy szolgáltatásaid hatékonyabb piacra viteléhez a különféle csatornákon.
Még ha nincs is dedikált SEO stratégád, a kulcsszókutatást mindenképpen érdemes elvégezni. Készíts egy listát a jól teljesítő kulcsszavakról, amelyek a termékeidhez vagy szolgáltatásaidhoz kapcsolódnak, és gondold át a hosszú farokra épülő variációkat is a többletlehetőségekért.
Támaszkodj a mért analitikai adatokra
Végül, egy hosszú távon hatékony online marketing stratégia kialakításához elengedhetetlen, hogy a csapatod képes legyen alkalmazkodni az analitikák alapján.
Lehet például, hogy néhány hónap elteltével észreveszed, hogy a közönséged már kevésbé érdeklődik az Instagramon megosztott tartalmak iránt, ellenben odavannak a Twitteren közzétett tartalmakért. Ez lehetőséget adhat az Instagram stratégiád átgondolására, de azt is jelentheti, hogy a közönséged más csatornán részesíti előnyben a branded tartalmakat.
Vagy talán arra jössz rá, hogy egy korábbi weboldalad már nem kap annyi látogatást, mint korábban. Megfontolhatod az oldal frissítését vagy akár teljes újjáépítését annak érdekében, hogy a látogatók a legfrissebb, leginkább releváns tartalmakhoz juthassanak.
Az online marketing a vállalkozások számára rendkívüli rugalmasságot és folyamatos növekedési lehetőségeket kínál - de neked kell élned ezekkel a lehetőségekkel.