Mennyire fontos az adatvédelem a célzott hirdetések korában?
2024-01-19Mi az a követő pixel, és hogyan működik
2024-01-21Mi a különbség a remarketing és a retargeting között? Megtörtént már veled, hogy ellátogattál egy weboldalra, de nem véglegesítetted a vásárlásod, majd később egy másik oldalon találkoztál ugyanannak a vállalkozásnak vagy márkának a hirdetésével? Esetleg otthagytál egy terméket az online bevásárlókocsidban a „megvásárol” gomb megnyomása nélkül, aztán kaptál egy emlékeztető e-mailt a még be nem fejezett tranzakciódra?
Ezek mind a remarketing és a retargeting példái. Az internet hatalmas, összetett és zsúfolt világában ezek a marketingeszközök segítenek a vállalkozásoknak és márkáknak, hogy személyre szabott üzenetekkel szólítsák meg a potenciális vásárlókat és a meglévő ügyfeleket, azok tevékenységei alapján.
Végül is a sikeres reklámozás nem csak arról szól, hogy a márkánkat a megfelelő emberek elé helyezzük, hanem arról is, hogy a helyes információt a megfelelő időben nyújtsuk át nekik. A remarketing és a retargeting stratégiái nem kizárólag az e-kereskedelemmel foglalkozó vállalatok vagy a nagyvállalatok számára előnyösek, hanem kisebb, helyi vállalkozások számára is hatékony eszközt jelentenek az eredményeik javításában.
De mi a különbség a remarketing és a retargeting között? Vajon melyik módszer felel meg jobban a helyi és kisebb vállalkozások számára?
Remarketing kontra retargeting: Miben rejlik a különbség?
Ha a Google segítségével kezdesz el kutakodni, hogy megtudd a remarketing és az retargeting közti eltéréseket, nagy valószínűséggel végül jobban össze zavarodva, mint a keresésed kezdetekor.
Sajnálatos módon, számos ellentmondásos információ kering a témában. Egyes források szerint az remarketing és az retargeting fogalmak tetszőlegesen kicserélhetőek; mások azt állítják, hogy ezek különböző stratégiák, ugyanazon célok elérésére, míg egyesek szerint ezek teljesen eltérő marketingmódszerek, különböző célokkal.
Tehát mi is a valóság?
Alapvetően arra fogsz jutni, hogy az remarketinget gyakran használják egy átfogó kifejezésként, amely magában foglalja az remarketinget és az retargetinget egyaránt. Ennek egyik felelőse maga a Google, amelynek Google Ads remarketing eszközei magukban foglalják mindkét stratégiát. Ez hozzájárult ahhoz, hogy az évek során összemosódtak a kifejezések definíciói.
Íme a legelterjedtebb meghatározások mindegyik stratégiára:
- A remarketing egy olyan fogalom, ami az e-mailen keresztüli kapcsolatfelvételt jelenti azon ügyfelekkel vagy közönséggel, akik már mutattak érdeklődést irántad vagy már ügyfeleid is.
- A retargeting az online fizetett hirdetések és megjelenítések alkalmazását írja le, amelyek a felhasználók tevékenységét veszik alapul a weboldaladon vagy a közösségi média profilokon.
Marketingcélok szempontjából az retargeting arra irányul, hogy a weboldaladra vagy közösségi média platformjaidra visszahozza a korábbi látogatókat a konverzió érdekében. Ezzel szemben az remarketing a meglévő ügyfelekkel való újra kapcsolatba lépésre és az ügyfél élettartam értékének (LTV) maximalizálására törekszik.
Az egyik legegyszerűbb módja, hogy megértsd ezeknek a taktikáknak a különféle alkalmazását: a retargeting a még nem vásárló közönséged vásárlási útjának elősegítésére fókuszál, míg a remarketing azokkal az emberekkel való újbóli kapcsolódásra, akik már vásároltak tőled (vagy legalábbis már feliratkoztak hírleveledre).
A hasonlóságokat nézve, mind a remarketing, mind a retargeting olyan lead generáló taktikák, amelyek célja egy átfogó ügyfél-életciklus marketingterv támogatása. A mindkét taktika stratégiai alkalmazásával célzottan érheted el azokat a felhasználókat, akik már ismerik a márkádat/vállalkozásodat, megszólíthatod a vásárlásra leginkább hajlamos személyeket, és hosszú távon építheted a márkaismeretet és -tudatosságot.
A remarketing és a retargeting kiaknázzák az online felhasználói tevékenység adatainak gyűjtésével és elemzésével járó egyedülálló lehetőségeket. Ezek a stratégiák túlmutatnak a szimpla hirdetésen, ahol csak a banneredet helyezed ki és reménykedsz, hogy felkelti a felhasználók figyelmét.
A remarketing és a retargeting ereje abban rejlik, hogy nem csak a célközönségednek hirdetsz, hanem ezt személyre szabottan teszed meg, figyelembe véve az egyes személyek helyzetét az értékesítési tölcsérben, amikor leginkább nyitottak az üzenetedre.
Mi a Remarketing?
Most, hogy áttekintettük a remarketing és a retargeting közötti hasonlóságokat és eltéréseket, merüljünk el mélyebben abban, hogy mit is jelentenek ezek a kifejezések. Tisztázzuk, hogy cikkünkben a remarketing definícióját az e-mailen keresztüli ügyfelekkel történő újra kapcsolatfelvételre értjük, nem arra az általános meghatározásra, amely magában foglalja a remarketinget és a retargetinget is.
Nagy valószínűséggel ismerős vagy az e-mail marketinggel mint költséghatékony és célratörő marketingstratégiával, különösen, ha helyi vállalkozást vezetsz. Hiszen a kisvállalkozások többsége alkalmazza az e-mail marketinget az ügyfeleik eléréséhez. Ráadásul a marketingesek négyötöde az e-mail marketinget részesíti előnyben a közösségi média marketingjével szemben.
Ebből egyértelműen kiderül, hogy az e-mail marketing egy hatásos marketingstratégia, de mi lenne, ha az e-mail marketinget még egy fokkal magasabb szintre emelnéd? Mi lenne, ha az e-maileket arra használnád, hogy az ügyfelekkel személyre szabott üzenetekkel lépj kapcsolatba, amik pontosan illeszkednének ahhoz a ponthoz, ahol éppen tartanak a vásárlási folyamatban?
Amikor a remarketing taktikáit alkalmazod, kihasználhatod a felhasználói aktivitásokról gyűjtött adatokat. Az előző vásárlásaik vagy a weboldaladon végrehajtott tevékenységeik nyomon követésével ezt a stratégiát használhatod arra, hogy a korábbi vagy jelenlegi ügyfeleiddel újra felvehesd a kapcsolatot, és újra felkeltsd az érdeklődésüket.
Példák egy remarketing e-mailre:
- Kapcsolatfelvétel azokkal a felhasználókkal, akik elhagyták a bevásárlókosarukat
- Olyan termékek ajánlása, amelyek összefüggnek a felhasználó korábbi vásárlásaival
- E-mailek küldése egy vásárlást követően
- Felhasználók megkeresése, emlékeztetve őket a kívánságlistájukon szereplő termékekre
A remarketing, szemben a retargetinggel, azt kívánja meg, hogy rendelkezz egy e-mail listával. Azonban, ha kiaknázod az összegyűjtött adatok erejét, a remarketing segíthet abban, hogy a meglévő e-mail listádat még hatékonyabbá tedd.
Hogyan működik a remarketing?
A remarketing kampányaid alapját két fő eszköz képezheti: pixelek és listák.
A remarketingre használt pixelek olyan kódok, amelyek követik a felhasználók mozgását a weboldaladon, így mélyreható betekintést nyújtanak az ügyfeleid vásárlási szokásaiba. Ezt az információt felhasználhatod a különböző felhasználóknak küldendő e-mailek tervezésére. Például a pixelek képesek felismerni azokat a vásárlókat, akiknek termékek vannak a kívánságlistájukon, lehetővé téve, hogy stratégiai emlékeztetőket küldj nekik a megfontolás alatt álló termékről.
A remarketing listák rendezett listák azokról a felhasználókról, akik meglátogatták a weboldaladat. Több különböző szegmensbe sorolhatod a felhasználókat, mint például:
- Felhasználók, akik otthagyják a bevásárlókosarat
- Első alkalommal vásárlók
- Gyakori vásárlók
- Lejáró előfizetéssel rendelkező ügyfelek
- Olyan látogatók, akiknek vannak termékek a kívánságlistájukon vagy kedvenceik között
Minden egyes csoport számára eltérő tartalmú e-mailt küldhetsz, amely az adott weboldali tevékenységükre szabott.
Példaként nézzük meg, milyen e-maileket küldhetsz az előzőleg említett ügyfélcsoportoknak:
- Bevásárlókosarat otthagyó vásárlók: Kosár emlékeztető e-mail
- Első alkalommal vásárlók: Köszönetnyilvánító e-mail
- Gyakori vásárlók: Promóciós, kapcsolódó termékeket vagy további értékesítést célzó e-mail
- Lejáró előfizetéssel rendelkező ügyfelek: Előfizetés lejártára emlékeztető e-mail
- Kívánságlistájukon vagy kedvenceik között szereplő termékeket böngésző látogatók: Akciós értesítő e-mail
A remarketing kampányod teljes mértékben automatizálható, ami azt jelenti, hogy az e-mailek automatikusan kerülnek elküldésre a megfelelő felhasználóknak a megfelelő időpontban.
Amikor a korábbi vásárlóiddal próbálsz kapcsolatot teremteni, lényeges, hogy üzeneted egyszerű és figyelemfelkeltő ajánlatot tartalmazzon. Azonban óvakodj a taktika túlzott alkalmazásától, mivel könnyen magad ellen fordíthatod a felhasználókat a túl sok e-maillel. Ne csak azért küldj e-mailt, mert muszáj; inkább alakíts ki egy átgondolt kampánystratégiát, amely az ügyfeleket a vásárlói útjuk pontos időpontjaiban emlékezteti a vállalkozásodra.
Végül is a legjobb, ha a remarketing e-mailek egyszerűek és lényegre törőek maradnak. Bár csábító lehet bonyolult e-mail dizájnokat alkotni, az egyszerű, letisztult e-mailek gyakran épp olyan hatékonyak, vagy akár hatékonyabbak, mint a „túlgondolt” levelek.
Mi a Retargeting?
Míg a remarketing a korábbi vagy jelenlegi ügyfelek elérésére törekszik e-mailen keresztül, a retargeting azon emberek azonosítására irányul, akik már ismerik vagy érdeklődnek a márkád/vállalkozásod iránt, de még nem ügyfeleid. Ezekkel az adatokkal digitális hirdetéseket jeleníthetsz meg az érdeklődők számára, miközben más weboldalakon szörföznek.
Ezzel a stratégiával célba veheted azokat a felhasználókat, akik meglátogatták a weboldaladat vagy a közösségi média profiljaidat; az online böngészési tevékenységük jellegének megfelelő hirdetésekkel. A retargeting működés alapja, hogy amikor a felhasználók ellátogatnak a weboldaladra, egy pixel rögzíti minden a tevékenységüket, és ezután specifikusan nekik szóló hirdetésekkel célozzuk meg őket. Az igazi fordulat itt az, hogy a hirdetéseid, amelyeket ezeknek a felhasználóknak mutatsz, más weboldalakon jelennek meg, ami azt jelenti, hogy akkor is elérheted őket, amikor már elhagyták vállalkozásod/márkád weboldalát.
Gondolj bele, hogy ez mennyire erőteljes és hatékony eszköz lehet egy marketinges kezében. A retargeting használatával olyan felhasználóknak hirdethetsz, akik már találkoztak a vállalkozásoddal, de jelenleg már az internet milliónyi oldalának egyikét böngészik.
A retargetinghez nem szükséges, hogy rendelkezz egy potenciális vásárló e-mail címével, vagy hogy az illető többször is meglátogassa a weboldaladat. Ha már jártál egy weboldalon, majd később ugyanannak a márkának a hirdetésével találkoztál a Facebookon görgetve vagy a weben böngészve, akkor már te is tapasztaltad, mit is jelent a retargeting.
Hogyan működik a Retargeting?
A retargeting is pixeleket használ, akárcsak a remarketing. Ezek a pixelek azonban a felhasználók weboldaladon kívüli tevékenységeit is követik. Így, míg a remarketing az oldalon belüli aktivitásokra fókuszál, az retargeting a felhasználóidnak hirdetéseket jelenít meg, miközben más helyeken tartózkodnak a weben. Ez biztosíthatja, hogy az ügyfeled ne feledkezzen meg vállalkozásodról/márkádról, és növelheti az esélyét annak, hogy rád gondoljon, amikor olyan vásárlásra készül, ami kapcsolódik az általad kínált termékekhez vagy szolgáltatásokhoz.
Hirdetési hálózatok teszik lehetővé a retargeting megvalósításához. A Google Display Network a legnagyobb ezek közül a hálózatok közül. Ez lehetővé teszi, hogy elérhesd a felhasználóidat, miközben milliónyi különböző weboldalon, alkalmazásban és a Google tulajdonában lévő helyeken, mint például a YouTube-on böngésznek. Egy másik jelentős hálózat a Meta (Facebook) Audience Network, amely lehetővé teszi, hogy a közönségednek hirdetéseket jeleníts meg a világ legnépszerűbb közösségi média platformjain, mint az Instagram, a Whatsapp és a Messenger.
Akármelyik hirdetési hálózatot is választod, egy specifikus retargeting pixelt kapsz, amit be kell illesztened weboldalad kódjába. Ezek a pixelek apró kódrészletek, amelyek nyomon követik a látogatóid aktivitását még akkor is, ha már elhagyták az oldalad. Amikor egy olyan weboldalon böngésznek, amely a választott hirdetési hálózat része, a hálózat képes meghatározni, hogy milyen típusú hirdetéseket kell megjeleníteni a felhasználó böngészési előzményei alapján.
Bár a digitális hirdetések hatékony marketingeszközök lehetnek, nem ingyenesek. A legelterjedtebb modellek az „ezer megjelenítésenkénti költség” (CPM) vagy a kattintásonkénti költség (CPC). Az első esetben az adott hirdetés megjelenésének számától függ a fizetendő hirdetési költséged. A második esetben a hirdetésre történő kattintások számától.
A retargeting segíthet abban, hogy a hirdetési kampányaidból a lehető legnagyobb megtérülést (ROI) érd el, hiszen a hirdetéseid olyan személyeknek jelennek meg, akik már ismerik a márkádat, és már jártak a weboldaladon vagy a közösségi médiád profiljain.
A Remarketing vagy a Retargeting hatékonyabb?
Nincsen univerzális megoldás a marketingkampányokra, mivel a legjobb stratégia a vállalkozásod/márkád célkitűzéseitől függ. Mindazonáltal, a remarketing és a retargeting is kiváló eszköz lehet a vállalkozások számára a meglévő ügyfelek újraaktiválására és új ügyfelek megszerzésére.
Az e-mail marketing ideális a helyi vállalkozások számára a meglévő ügyfelekkel való kapcsolatartásra és a konverziók fokozására. Az e-mail remarketing kampányokkal személyre szabhatod az e-mail kommunikációdat az e-mail listáddal, figyelembe véve minden egyes ügyfél tevékenységét és helyét az értékesítési folyamatban.
A retargeting szintén kiváló eszköz vállalkozások kezében, hiszen segít csökkenteni a marketingköltségeket, biztosítja, hogy a valóban érdeklődő ügyfeleket érd el, és lehetővé teszi a hirdetések felhasználói aktivitás alapján történő személyre szabását.
A helyi vállalkozások számára további előnyt jelent, ha retargetinget geocélozással is kombinálhatják, ami csak a célközönség azon tagjaihoz juttatja el a hirdetéseket, akik egy meghatározott földrajzi területen belül vannak. Ennek a két eszköznek az egyesítésével biztos lehetsz benne, hogy hirdetési költségvetésedet csak a legvalószínűbb lehetséges ügyfelekre fordítod.