Facebook hirdetés alapok
Facebook hirdetés alapok
2021-03-26
Mi a chatbot es hogyan mukodik - obev Marketing
Mi a chatbot és hogyan működik?
2021-07-05

Shopify vagy WooCommerce?

Egy internetes áruház létrehozása nem könnyű feladat, ezért úgy gondoltuk összehasonlítjuk a két legnépszerűbb e-kereskedelmi platformot, hogy ezzel is segítsünk eldönteni, céljaid eléréséhez melyik a megfelelőbb.

Folyamatosan növekszik a webáruház létrehozását elősegítő platformok száma, de ha megnézzük az adatokat, a két legnépszerűbb megoldás a WooCommerce és a Shopify az online áruházak létrehozásában. A webáruházak ~28% - a WooCommerce – t használ, míg a Shopify a második legnépszerűbb webáruház motor (~19%). A harmadik legtöbbet használt webáruház platform a Magento ~9% - kal.

A WooCommerce egy WordPress plugin, míg a Shopify egy önálló e-kereskedelmi platform.

A két megközelítés között (WordPress plugin vagy önálló platform) a legnagyobb különbséget, hogy a WooCommerce sokkal jobban személyre szabható, rugalmasabb; míg a Shopify használata egyszerűbb. Azonban ennyire nem lehet leegyszerűsíteni a két platform közötti különbségeket.

 

WooCommerce

A bevezetőből kiderült, hogy a webáruházak több mint negyede WooCommerce – t használ. A WooCommerce nem önálló e-kereskedelmi platform, hanem a WordPress tartalomkezelő rendszer (CMS) bővítménye. A világ weboldalainak több mint 40% - a használja a WordPress tartalomkezelő rendszert.

Egy WooCommerce webáruház elindításához először telepítened kell a WordPress – t a webtárhelyedre, és ezután hozzáadhatod a WooCommerce bővítményt a weboldaladhoz, és már el is kezdheted a webáruházad létrehozását.

A WordPresshez hasonlóan a WooCommerce is egy ingyenesen használható nyílt forráskódú szoftver, vagyis bárki letöltheti, szerkesztheti vagy akár lemásolhatja a forráskódját.

A WooCommerce előnye a rugalmasságában és megfizethetőségében keresendő. Míg a WooCommerce maga a WordPress bővítménye, több ezer hivatalos és harmadik féltől származó WooCommerce bővítmény elérhető, melyekkel tovább bővíthetők a funkciói. Ezekkel a beépülő modulokkal javítani tudod a webáruházad vásárlási élményét, a felhasználói élményt (UX), növelheted bevételedet, és végső soron jobban személyre szabhatod és ellenőrizheted a webshopodat.

Több ezer ingyenes és fizetős WooCommerce kompatibilis WordPress téma érhető el, melyek segítségével minden iparág eléri a célközönségét. Abban az esetben, ha mégsem találnál számodra megfelelő témát, teljes hozzáféréssel rendelkezel a webáruház forráskódjához, vagyis egy hozzáértő fejlesztő segítségével teljesen személyre szabott webáruházat hozhatsz létre.

Összefoglalva a WooCommerce azért a legnépszerűbb e-kereskedelmi platform mert ingyenes és teljes rugalmasságot kínál a felhasználóinak, alapvetően egyszerű kezelhetőség mellett.

 

Shopify

A Shopify más megközelítést alkalmaz a webáruházak létrehozásánál, mint a WooCommerce. Míg a WooCommerce egy nyílt forráskódú platform, melyet a saját webtárhelyedre telepíthetsz; a Shopify saját webtárhellyel rendelkezik és zárt forráskódú. Ennek a legfőbb előnye, hogy a webáruházad létrehozásához nem kell semmilyen szoftver telepítened, és a Shopify felelőssége a tárhely és annak biztonságának biztosítása.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a webáruházad tárhelyét a Shopify biztosítja és kezeli az összes beállítást, azonban nem férsz hozzá a webáruházad teljes forráskódjához. Csak regisztrálnod kell és gyakorlatilag már azonnal el is kezdheted a termékek hozzáadását a webshopodhoz.

A Shopify használatával elveszíted a teljes rugalmasságot és az ingyenességet amt a WooCommerce kínál. Természetesen a Shopify esetében is lehetőséged van a webáruházad testreszabására számtalan témával, valamint alkalmazással, azonban nem minden esetben szerkesztheted közvetlenül a webáruházad forráskódját.

 

Mit vegyél figyelembe az e-kereskedelmi platfom kiválasztásánál?

A megfelelő e-kereskedelmi platform kiválasztása elengedhetetlen a webáruházad sikeréhez. A választásod hatással lesz a felhasználói élményre (UX), a marketingre, valamint a háttérben történő adminisztrációs folyamataidra, és végső soron a költségeidre.

Bármelyik webáruház motor is kezded el használni, hosszútávon lekötöd magad a használata mellett. Bár technikailag lehetséges Shopify – ról WooCommerce – re (és fordítva), azonban ez egy nehéz, időigényes feladat, ami szinte mindig adatok elvesztésével is jár. Ezért már az első naptól kezdve érdemes a számodra megfelelő e-kereskedelmi platformot kiválasztani.

Az e-kereskedelmi platform kiválasztásánál a következő szempontokat kell figyelembe venned:

     • költségvetés
     • a kiválasztott platform egyszerű használata
     • a számodra szükséges funkciók
     • az általad használt fizetési szolgáltatók integrálhatósága
     • az általad használt harmadik fél által nyújtott szolgáltatások integrálhatósága (szállítás, könyvelés, készletgazdálkodás stb.)

 

WooCommerce vagy Shopify: Részletes összehasonlítás

Következzen a WooCommerce és a Shopify összehasonlítása, 14 kulcsfontosságú szempont alapján.

 

Árazás

A különböző platformok árazását nehéz összehasonlítani, hiszen minden webáruház más és más bővítményt használ, ezért nagyon sok a változó. Általánosságban azonban elmondható, hogy a legtöbb felhasználó számára a WooCommerce jelenti az olcsóbb megoldást.

Mindössze három dologra van szükséged egy WooCommerce alapú webáruház elindításához:

     • A webáruházad domain neve: .hu végződésű domain nevek már évi kb. 1200 forinttól elérhetők
     • Webtárhely: Ennek költsége teljes mértékben a webáruházad méretétől és forgalmától függ. Minél több terméket forgalmazol és minél nagyobb a látogatottságod, annál többe fog kerülni a webtárhelyed
     • WooCommerce: Maga a WooCommerce ingyenes

Ezek egy e-kereskedelmi platform alapvető költségei, azonban érdemes használni néhány harmadik féltől származó beépülő modult is a munkád megkönnyítéséhez, amelyek már általában pénzbe kerülnek. Az Elementor WooCommerce Builder segítségével könnyen és gyorsan szerkesztheted a webáruházadat, ennek éves díja $49. A WooCommerce bővítményei általában $20 - $80 közötti áron megvásárolhatók, azonban néhány bővítmény ennél többe is kerülhet.

Egy Shopify alapú webáruház elindításához mindössze két dologra van szükséged:

     • A webáruházad domain neve
     • Shopify előfizetés

A Shopify a WooCommerce – el ellentétben nem ingyenes. Amíg a webáruházad aktívan működik, havidíjat kell fizetned.

 

Ezek az árak csak az alapvető Shopify szolgáltatásokra vonatkoznak. Számtalan ingyenes és fizetős kiegészítő áll rendelkezésre a Shopify App Store – ban, melyekkel hatékonyabbá teheted a webáruházadat.

Fontos különbség van a prémium Shopify és WooCommerce kiegészítők árazásában, melyre érdemes odafigyelni: A WooCommerce bővítményeiért a legtöbb esetben egyszeri díjat kell fizetni, opcionális megújítással az ügyféltámogatásért cserébe; A Shopify bővítményei ezzel szemben szinte minden esetben havidíjas konstrukcióban elérhetők.

Melyik a jobb?

WooCommerce. Habár számtalan különböző szempontot és változót kell figyelembe venni, a WooCommerce a legtöbb webáruház tulajdonos számára költséghatékonyabb megoldást jelent. A WooCommerce használata közben általában egyszeri díjak merülnek fel, míg a Shopify esetében visszatérő havidíjak.

 

Használat

A WooCommerce is könnyen használható, azonban a Shopify telepítési folyamata sokkal egyszerűbb.

Egy WooCommerce webáruház létrehozása előtt az alábbiakra lesz szükséged:

     • Webtárhely bérlése/vásárlása
     • WordPress telepítése a webtárhelyedre
     • WooCommerce bővítmény telepítése és konfigurálása

Miután ezeket elvégezted, már kezelheted is a webáruházadat a WooCommerce felhasználóbarát irányítópultján keresztül.

Amennyiben terméket szeretnél hozzáadni a webáruházadhoz, az alábbi felülettel fogsz találkozni:

Shopify webáruház létrehozásához mindössze regisztrálnod kell egy Shopify fiókot, majd ezután követned a nagyon egyszerű és felhasználóbarát telepítési varázslót. Néhány percen belül már kezelheted is a webáruházadat, aminek a kezelőpultja így néz ki:

A termékek hozzáadása a Shopify esetében szinte ugyanaz, mint a WooCommerce esetében:

Melyik a jobb?

Shopify. Habár a WooCommerce használata sem túl bonyolult, a Shopify webáruház létrehozása és használata mindenki számára könnyű és magától értetődő lesz.

 

Jellemzők és bővítmények

Az alapvető e-kereskedelmi funkciók mindkét webáruház platform esetében rendelkezésre állnak.

 

WooCommerce

Shopify

Fizikai termékek

✔️ ✔️

Sokféle termék

✔️ ✔️

Digitális termékek

✔️ ✔️

Bevásárlókosarak

✔️ ✔️

Pénztár + fizetési átjárók

✔️ ✔️

Kuponok / kedvezmények

✔️ ✔️

Szállítási díjak számítása

✔️ ✔️

Adószámítások

✔️ ✔️

Megrendelés kezelés

✔️ ✔️

Ügyfélkezelés

✔️ ✔️

Jelentések

✔️ ✔️

Mobil alkalmazás

✔️ ✔️

 

A különbségeket a harmadik féltől származó bővítmények jelentik, melyekkel tovább bővítheted a webáruházad funkcióit:

     • a WooCommerce ezeket bővítménynek/beépülő modulnak (plugin) hívja
     • a Shopify pedig alkalmazásnak (apps)

A WordPress és a WooCommerce esetében több mint 58.000 ingyenes bővítmény áll rendelkezésre a WordPress.org weboldalon, és további több ezer prémium bővítmény érhető el olyan piactereken, mint például a CodeCanyon. Ezek a bővítmények nem mind kapcsolódnak közvetlenül az e-kereskedelemhez, viszont egyértelművé válik a WooCommerce szinte korlátlan bővíthetősége.

A Shopify alkalmazás áruházában közel 6.000 alkalmazás található, ami szintén óriási bővíthetőséget és rugalmasságot biztosít, azonban jóval kevesebb mint a WooCommerce és a WordPress bővítmény kínálata.

Melyik a jobb?

WooCommerce. Habár mindkét e-kereskedelmi platform számtalan alapvető funkcióval és bővíthetőséggel rendelkezik, a WooCommerce esetében sokkal több bővítmény közül választhatsz, magyarán jobban személyre szabhatod a webáruházadat.

 

Fizetési módok

A WooCommerce számtalan fizetési módot tesz lehetővé. Rendelkezik saját, hivatalos fizetési szolgáltatóval (WooCommerce Payments), melynek kiszolgálója a Stripe. A cikk írásakor WooCommerce saját fizetési szolgáltatását Magyarországon még nem lehet igénybe venni.

A WooCommerce lehetőséget kínál több száz fizetési szolgáltató integrálására a webáruházadba, bővítmények segítségével. Többek között a Stripe, a PayPal valamint például a magyar SimplePay is könnyedén integrálható a webáruházadba.

A kártyás fizetés mellett a WooCommerce lehetőséget kínál kriptovaluták és utánvétes fizetés elfogadására is.

A Shopify egy kicsit másként kezeli a fizetési módokat, mint a WooCommerce. A Shopify webáruházakban a Shopify Payments az alapértelmezett fizetési szolgáltató. Természetesen van lehetőség harmadik féltől származó fizetési szolgáltatása integrálására is a Shopify webáruházadba, azonban a Shopify ezért külön feldolgozási díjat számít fel, ami elérheti a 2% - ot is.

Abban az esetben, ha hajlandó vagy ezt a plusz díjat megfizetni, a Shopify is több száz fizetési szolgáltató integrálását teszi lehetővé.

A Shopify is támogatja az utánvétes fizetési módot, valamint lehetőséged van kriptovaluták elfogadására is, például a Coinbase Commerce használatával.

 

WooCommerce

Shopify

Beépített fizetési megoldás

✔️ ✔️

Külső fizetési megoldások

100+

100+

Extra díj külső fizetési megoldások után

Nincs

2.0% (vagy 1%/0.50%)

 

Melyik a jobb?

WooCommerce. Habár mindkét webáruház motor rengeteg fizetési szolgáltató integrálását teszi lehetővé, a WooCommerce előnye vitathatatlan: Nem számol fel külön díjat a harmadik féltő származó fizetési szolgáltatások használatáért.

 

Testreszabhatóság és dizájn

Két fő módja van a WooCommerce webáruházad testreszabásának: Témákkal (theme) és bővítményekkel (plugin). Miután telepítetted a kiválasztott témát, azonnal testreszabhatod webáruházad kinézetét, a valós idejű ellenőrzést lehetővé tévő szerkesztő segítségével.

Amennyiben személyre szeretnéd szabni a WooCommerce témádat, telepítened kell egy tervező bővítményt, mint például az Elementor és az Elementor WooCommerce Builder. Ezek az alkalmazások lehetőséget kínálnak a webáruházad teljes áttervezésére, mindennemű előzetes kódolási tudás nélkül.

A Shopify ugyanazt a megközelítést alkalmazza, mint a WooCommerce; a különbség annyi, hogy nem kapunk teljes testreszabhatóságot.

Amennyiben nagyobb rugalmasságot szeretnél Shopify webáruházad kinézetének alakításában, megteheted harmadik féltől származó szerkesztő alkalmazások segítségével, azonban közel sem kapsz olyan szabad kezet a webáruházad dizájnjának kialakításában, mint a WooCommerce esetében.

Melyik a jobb?

WooCommerce. Habár a Shopify hasonló megközelítést alkalmaz, mint versenytársa, a WooCommerce sokkal nagyobb testreszabhatóságot biztosít.

 

Üzemeltetési és karbantartási költségek

WooCommerce esetében Te felelsz a webáruház üzemeltetéséért, ami elsősorban a WooCommerce alapszoftverének és a bővítményinek naprakészen tartásából áll. A frissítés nagyon egyszerű, csak néhány kattintás az egész. Azonban néhány frissítéskor felmerülhetnek kompatibilitási problémák, ezért tanácsos a rendszeres biztonsági másolat készítése. Erre számtalan bővítmény áll rendelkezésre (például BlogVault, Jetpack Backup). Fontos, hogy mindezt a Te feladatod biztosítani és elvégezned.

A Shopify használata során nem kell aggódnod az üzemeltetés és a karbantartás miatt, hiszen mindezt a Shopify biztosítja a webáruházad számára. Arra viszont oda kell figyelni, hogy a Shopify sem biztosít automatikus biztonsági mentéseket, ezért érdemes például Rewind Backups alkalmazást használnod, ami az áruházad méretétől függően havidíjat fog felszámolni a biztonsági mentések készítéséért.

Melyik a jobb?

Shopify. A Shopify egyik legfőbb előnye a versenytársaihoz képest, hogy üzemelteti és automatikusan karbantartja a webáruházadat.

 

Méretezhetőség

A méretezhetőség az e-kereskedelmi platformok azon képességét jelenti, hogy képes kezelni nagy számú termékeket, és nagy, vagy éppen hirtelen megnövekedő webhelyforgalmat.

A Shopify és a WooCommerce is képes nagyforgalmú webáruházak kezelésére, habár a WooCommerce esetében több mint valószínű, hogy szükséged lesz szakember segítségére a méretezés beállításában.

Melyik a jobb?

Shopify és WooCommerce: döntetlen. A WooCommerce és a Shopify is képes nagyforgalmú, soktermékes webáruházak kezelésére.

 

Ügyfélszolgálati támogatás

Mivel a WooCommerce egy ingyenes és nyílt forráskódú rendszer, nincs dedikált ügyfélszolgálati elérhetősége, mint egy fizetős szolgáltatás esetében. Ehelyett teljes mértékben közösségi támogatásra kell támaszkodnod a WooCommerce használata során. Azonban mivel a WooCommerce és a WordPress is piacvezető a maga területén, nagyon könnyű segítséget találni, bármilyen felmerült probléma megoldásában.

Prémium, vagyis fizetős bővítmény használata esetében mindig magától a fejlesztőtől kapsz segítséget.

Mivel a Shopify havidíjas szolgáltatás, ezért természetesen saját ügyfélszolgálati csapattal rendelkezik, akik bárminemű probléma esetébe ellenszolgáltatás nélkül segítenek.

Melyik a jobb?

Shopify. Saját, közvetlenül elérhető ügyfélszolgálattal rendelkezik.

 

Használható nyelvek

A WordPress és a WooCommerce is többnyelvű rendszerek. Számtalan bővítmény áll rendelkezésre a webáruházad, bármely nyelvre történő lefordításához, beleértve a teljeskörű lokalizációt és a helyi pénznemek használatát. A teljesség igénye nélkül, néhány a legjobb nyelvi bővítmények közül:

     • TranslatePress
     • WPML
     • Weglot

A Shopify felületén is elérhető egy olyan funkció, mely lehetővé teszi, hogy webáruházadat egyidejűleg akár 5 nyelven is megjeleníthesd. Manuálisan hozzáadhatod a fordításaidat, vagy akár használhatsz harmadik fél által fejlesztett alkalmazást a fordítások elkészítéséhez.

Melyik a jobb?

WooCommerce, mivel korlátlan számú nyelv használatát teszi lehetővé, és sokkal nagyobb rugalmasságot biztosít a fordítások kezelésében, mint a Shopify.

 

Adózási beállítások

A Shopify és a WooCommerce felületén is lehetőséged van, a különböző adózási beállítások megadására.

A WooCommerce saját ingyenes elérhető WooCommerce Taxes szolgáltatása segítségével automatikusan kezelheted a vásárlásokkor felmerülő adókulcsokat, a vásárlás helye alapján. Ez a szolgáltatás már több mint 30 országban elérhető, többek között Magyarországon is.

A WooCommerce tartalmaz néhány adózási alapbeállítást, valamint támogatja a harmadik féltől származó beépülő modulok csatlakoztatását is, mint például a TaxJar vagy a Xero.

A Shopify beépített adózási beállításokat tartalmaz, amit teljes mértékben személyre lehet szabni, amit a rendszer automatikusan használni fog, a vásárlás helyétől függően. A Shopify is támogatja a harmadik féltő származó adózási alkalmazások használatát.

Melyik a jobb?

Shopify és WooCommerce: döntetlen. Mindkét platform teljes rugalmasságot biztosít az adózási beállítások terén.

 

Szállítási lehetőségek konfigurálása

A WooCommerce és a Shopify is rugalmas szállítási lehetőség beállításokkal rendelkezik. Amennyiben az alapbeállítások nem elegendőek a webáruházad számára, mindkét platform számtalan lehetőséget kínál harmadik féltő származó szállítási bővítmények és alkalmazások használatára.

 

WooCommerce

Shopify

Szállítási osztályok

✔️ ✔️

Szállítási zónák

✔️ ✔️

Fix áras szállítás

✔️ ✔️

Valós idejű szállítási díjak számítása

✔️ ✔️

Átvételi pont

✔️ ✔️

Személyes átvétel

✔️ ✔️

 

Melyik a jobb?

Shopify és WooCommerce: döntetlen. Mindkét platform nagy rugalmasságot biztosít a szállítási költségek automatikus számításához.

 

Oldalsebesség és teljesítmény

A Shopify és a WooCommerce is egyik elsődleges céljának tekinti, hogy gyorsan betöltődő webáruházad hozhass létre.

A WooCommerce esetében teljes mértékben a webáruház tulajdonosa felel a weboldala optimalizálásáért. Ez magában foglalja többek között a megfelelő tárhelyszolgáltató használatát és a megfelelő tartalomkézbesítési hálózat (Content Delivery Network – CDN) integrálását.

A Shopify ezzel ellentétben biztosítja és kezeli a webáruházad webtárhelyét, valamint biztosítja a tartalomkézbesítési hálózatot (Content Delivery Network – CDN).

Melyik a jobb?

Shopify és WooCommerce: döntetlen. Mindkét platformon létrehozhatsz gyorsan betöltődő webáruházat.

 

Keresőoptimalizálási (SEO) lehetőségek

A megfelelő keresőoptimalizálás (SEO) elengedhetetlen minden weboldal és webáruház számára, mivel az organikus webhelyforgalom alapvető a sikeres működéshez.

Mindkét e-kereskedelmi platform esetében a legjobb választás, a harmadik féltől származó SEO bővítmények és alkalmazások használata.

A WordPress és a WooCommerce számos népszerű ingyenes és fizetős SEO bővítménnyel rendelkezik:

     • Yoast SEO
     • Rank Math
     • All-In-One SEO
     • The SEO Framework
     • SEOPress

Egy induló webáruház esetében több mint elegendő egy ingyenes SEO bővítmény használata is. Miután már megfelelő bevételt termel a webáruházad, elgondolkozhatsz a prémium bővítmények használatán.

A Shopify webáruházak keresőoptimalizásához is harmadik féltől származó SEO alkalmazásra lesz szükséged. Azonban a Shopify esetében nem áll annyi optimalizálási lehetőség a rendelkezésedre, mint a WooCommerce esetében. Valamint az alkalmazások is drágák lehetnek. A legnépszerűbb Shopify SEO alkalmazás a SEO Booster, aminek prémium változata havi $30 – ba kerül, ellenben a legtöbb WooCommerce bővítménnyel melyeknek éves díja átlagosan $60.

Melyik a jobb?

WooCommerce. A WooCommerce több lehetőséget és nagyobb testreszabhatóságot kínál a SEO optimalizálására, ráadásul a prémium SEO bővítményei is olcsóbbak.

 

Biztonság

A WooCommerce és a Shopify is biztonságos e-kereskedelmi platformok.

A WooCommerce a WordPressre épül, ami a legtöbbet használt tartalomkezelő rendszer (CMS). Ebből kifolyólag folyamatosan fejlesztik a biztonságát is.

A Shopify is nagyon jól teljesít a biztonság terén. Eddigi működése során még nem történt komolyabb biztonsági incidens a rendszerével kapcsolatban.

Összességében mindkét e-kereskedelmi platform biztonságosnak tekinthető, bár a WooCommerce nagyobb odafigyelést igényel, mivel a webáruház üzemeltetőjének a felelőssége a platform naprakészen tartása.

Melyik a jobb?

Shopify és WooCommerce: döntetlen. Mindkét e-kereskedelmi platform biztonságos.

 

WooCommerce vagy Shopify: Melyiket válasszam?

Az alábbi táblázat összefoglalja, melyik szempontban, melyik e–kereskedelmi platform a jobb.

 

WooCommerce

Shopify

Árazás

🏆  

Használat

  🏆

Jellemzők és bővítmények

🏆  

Fizetési módok

🏆  

Testreszabhatóság és dizájn

🏆  

Üzemeltetési és karbantartási költségek

  🏆

Méretezhetőség

🏆 🏆

Ügyfélszolgálati támogatás

  🏆

Használható nyelvek

🏆  

Adózási beállítások

🏆 🏆

Szállítási lehetőségek konfigurálása

🏆 🏆

Oldalsebesség és teljesítmény

🏆 🏆

Keresőoptimalizálási (SEO) lehetőségek

🏆  

Biztonság

🏆

🏆

WooCommerce vagy Shopify: Melyiket válasszam?

  • A WooCommerce egy nagyon rugalmas rendszer, szinte korlátlan beállítás és konfigurálási lehetőséggel.
  • A Shopify legfőbb előnye, hogy rengeteg alapvető beállítást és karbantartást kezel helyetted.
  • A WooCommerce nyílt forráskódú, ezért az alapszoftver ingyenes, ellenbe a Shopify havidíjas konstrukciójával.

Kapcsolódó tartalmak

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük