E-mail marketing alapjai [útmutató]
2024-05-03SaaS SEO stratégiák: Maximalizáld organikus elérésed
2024-06-17Nehézségekbe ütközöl, hogy organikus látogatókat vonzz a webáruházadba? Lehet, hogy az egyik legjobb e-kereskedelmi platformot használod, kiváló a felhasználói élménye (UX), sőt, A/B teszteléssel a végtelenségig finomítottad. Azonban a webáruházad nem lesz sikeres, amennyiben nem generálsz sok organikus forgalmat.
Itt jön képbe az e-kereskedelmi/webáruház SEO audit, ami felbecsülhetetlen értékű lehet. Az audit segít felmérni, mely területeken van szükség javításra, és útmutatást ad a jobb rangsoroláshoz a keresőmotorok találati listáján. Ebben a cikkben elmagyarázom, hogy mi az webáruház SEO audit, miért van rá szükséged, és hogyan kezdhetsz hozzá.
Fő megállapítások
- A webáruház SEO audit egy áttekintés a webáruházad SEO teljesítményéről, amely kiterjed az on-page, off-page és technikai elemek vizsgálatára.
- Az e-kereskedelmi SEO audit segíthet növelni a látogatottságot, javítani a konverziós arányokat és csökkenteni a marketingköltségeket.
- A technikai elemek, amelyeket egy webáruház SEO audit során elemeznek, tartalmazzák a Core Web Vitals-t, a weboldal bejárhatóságát és indexálását.
- Az audit során vizsgált on-page elemek közé tartozik az oldal mobilon történő megjeleníthetősége, a címkék és meta leírások optimalizálása, valamint a duplikált tartalom.
- Az off-page elemek, amelyeket az audit során elemezhetsz, magukban foglalják a weboldalad visszahivatkozási profilját és a tartalmi hiányosságokat.
Mi a webáruház SEO audit?
A webáruház SEO audit (más néven e-kereskedelmi audit) egy részletes áttekintés a webáruházad egészségéről és teljesítményéről, keresőoptimalizálási (SEO) szempontból. Egy átfogó audit több aspektust értékel az áruházadban, beleértve az összes oldalát (főoldal, kategóriaoldalak, termékoldalak stb.), technikai teljesítményét, valamint az off-page SEO elemeket, mint például a visszahivatkozásokat.
Miért fontos a webáruház SEO audit?
Az e-kereskedelmi SEO oldal audit futtatásával feltárhatod a weboldalad erősségeit és gyengeségeit, valamint lehetőségeket találhatsz a Google és más keresőmotorokban való rangsorolásod javítására. Az SEO auditok időigényesek lehetnek, de érdemes legalább évente egyszer elvégezni őket. A magasabb rangsorolásból származó bevétel bőven megtéríti az auditra fordított időt.
Miért szükséges futtatnod különösen egy e-kereskedelmi oldal auditot? Ez részben annak köszönhető, hogy a webáruházaknak megvannak a maguk speciális igényei és szempontjai.
Néhány fő különbség van egy e-kereskedelmi oldal és más típusú weboldalak között. Ezek a következőkre bonthatók le:
- A kategória- és termékoldalak megfelelő optimalizálása
- A termékeid és a konkurencia termékei közötti különbségek meghatározása
- A csapatod bizalmának és szakértelmének bemutatása tapasztalaton és hitelességen keresztül
- Pozitív termékértékelési pálya biztosítása a termékeid minőségén és ügyfélszolgálatodon keresztül, valamint ezeknek az értékeléseknek a megfelelő helyeken történő megjelenítésére.
Amikor webáruházadban auditot futtatsz, azonosíthatod a technikai problémákat, amelyek megakadályozzák a weboldalad rangsorolását, javíthatod annak teljesítményét, és növelheted a felhasználói élményt (UX).
További előnyök is származhatnak a webáruház SEO auditból, például:
- Növekvő látogatottság: A weboldalad optimalizálása a keresőmotorok számára segíthet magasabb rangsorolást elérni a keresési eredményekben, és több látogatót vonzani.
- Javult konverziós arányok: A weboldalad láthatóságának növelésével a potenciális vásárlókat könnyebben tudod fizető ügyfelekké konvertálni.
- Versenyelőny: A webáruház SEO jelentős versenyelőnyt biztosíthat neked az iparágadban lévő más vállalkozásokkal szemben, és segíthet, hogy mindig az élen maradj.
- Alacsonyabb marketingköltségek: Az e-kereskedelmi SEO segíthet spórolni a marketingköltségeken, különösen, ha szűkös a költségvetésed. A keresési eredményekben elért magasabb rangsorolással több figyelmet kaphatsz anélkül, hogy fizetett hirdetésekre vagy más marketingkampányokra kellene költened.
- Javult megtérülés (ROI): Egy magasabb megtérülési ráta mellett az e-kereskedelmi SEO értékes befektetés lehet a vállalkozásod számára.
15 lépés a webáruház SEO audit elvégzéséhez
Szeretnéd biztosítani, hogy a lehető legátfogóbb SEO auditot végezd el? Akkor kövesd az alábbi részletes webáruház SEO audit ellenőrző listát. Először a technikai SEO auditálási tippeimmel kezdek, majd áttérek a meglévő tartalmad elemzésére, és végül a tartalmi hiányosságok elemzésével fejezem be.
1. Ellenőrizd a weboldalad bejárhatóságát
A weboldalad bejárhatósága határozza meg, hogy milyen jól tudják a keresőmotorok robotjai böngészni az oldaladat. Minél könnyebben bejárható az oldal, annál gyorsabban indexeli a tartalmadat a keresőmotor, és annál több kulcsszóra fogsz rangsorolni. A weboldalad bejárhatóságát a Google Search Console „Beállítások” oldalán található „Feltérképezési statisztikák” (Crawl Stats Report) segítségével ellenőrizheted.
Fontos, hogy ellenőrizd a bejárásokban bekövetkező jelentős kiugrásokat vagy eséseket, amelyek problémára utalhatnak, például egy hibás robots.txt fájlra. A csoportosított bejárás adatok jelentését is használhatod olyan problémák felderítésére, mint a 404-es és 500-as hibák.
2. Ellenőrizd a Core Web Vitals-t
Egy lassú oldal lehúzhatja a weboldalad többi részét és befolyásolhatja a keresőmotorokban elfoglalt helyezésedet. Ezért az első lépés az e-kereskedelmi SEO auditban, hogy ellenőrizzük a weboldalad Core Web Vitals adatait. A Core Web Vitals a teljesítménymutatók egy csoportja, amelyeket a Google használ a weboldalad sebességének és felhasználói élményének mérésére. A három Core Web Vitals mutató a következő:
- Largest Contentful Paint (LCP): mennyi idő alatt jelenik meg a főoldal tartalma.
- Interaction to Next Paint (INP): mennyi időbe telik a böngészőnek, hogy reagáljon a felhasználó első beavatkozására.
- Cumulative Layout Shift (CLS): mennyire mozdul el az oldal elrendezése a betöltés során.
A webáruházad Core Web Vitals adatainak ellenőrzése egyszerű. Csak látogass el a Google PageSpeed Insights eszközéhez és írd be a domain neved.
Kapsz egy színkódos értékelést, és sikeres vagy nem megfelelő minősítést kapsz. Azt is megtekintheted, hogy a teljesítményed hogyan viszonyul a mobileszközökhöz és az asztali számítógépekhez.
Görgess tovább, és a Google tippeket ad webhelyed teljesítményének javításához.
Mindig van lehetőséged a Core Web Vitals mutatóid javítására. Még az Amazon is fejleszthet, ahogy a fenti képen is láthatod! Néhány másik taktika, amit alkalmazhatsz a boltod betöltési idejének javítására:
- Nézd át a tárhely-szolgáltatásodat: Próbáld ki az dedikált tárhelyet a megosztott helyett
- Használj gyorsítótárazó plugint: A gyorsítótárazás jelentősen javíthatja az oldalad sebességét.
- Optimalizáld a képeidet: A képek gyakran a legnagyobb méretű elemek egy oldalon, így fájlméretük csökkentése nagyban befolyásolhatja a betöltési időt.
3. Futtass Indexálási Elemzést
Az indexálási elemzés segít kideríteni, hogy melyik aloldalad indexelik a keresőmotorok. Ha a keresőmotorok nem indexelik az oldalaidat, az azt jelenti:
- Az oldalaid nem jelennek meg a keresési eredményekben
- A PageRank (egy algoritmus, amit a Google használ a weboldalak keresőmotoros eredményekben való rangsorolására) csökken.
- A bizonyos kulcsszavakra való rangsorolási képességed romlik.
Indexálási problémák léphetnek fel, amikor túl sok automatikusan generált URL van, vagy amikor a weboldalak belső linkelése gyenge. A Google nem indexel minden oldalt. Az indexálást a Google Search Console segítségével követheted nyomon, és megtekintheted az Oldalindexelési jelentést (Index Coverage Report).
4. Ellenőrizd az Oldaltérképed
Az oldaltérkép egy XML fájl, amely felsorolja a weboldalad összes oldalát. Segíti a keresőmotorok robotjait az oldalad navigálásában és szerkezetének, hierarchiájának megértésében. A jó hír az, hogy a legtöbb tartalomkezelő rendszer (CMS) és e-kereskedelmi platform automatikusan generál egy XML oldaltérképet a weboldaladhoz.
Mindazonáltal mindig érdemes ellenőrizni, hogy létezik-e és pontos-e. Ha nem találod, fel kell töltened az oldaltérképedet a Google Search Console-ra. Egyszerűen kattints az Webhelytérképek menüpontra a bal oldali menüsávban, add hozzá weboldalad oldaltérképének URL-jét, majd kattints a KÜLDÉS gombra.
Ellenőrizd a robots.txt fájlodat is, amely a keresőmotorok robotjainak azt mondja meg, mely oldalakat járják be és melyeket kerüljék el. Ez különösen fontos az e-kereskedelmi oldalak számára, a duplikált tartalom növekedett kockázata miatt, ami a kategóriaoldalakból és termékleírásokból adódik, valamint azért, mert az e-kereskedelmi boltoknak általában sokkal több oldaluk van, mint az átlagos weboldalaknak.
Szinte minden e-kereskedelmi platformon vagy CMS-en, mint például a WordPress, van mód a robots.txt fájl módosítására. Ajánlom, hogy az alábbi részeket add hozzá a fájlodhoz:
- Kosár
- Pénztár
- Felhasználói fiók
- Bejelentkezés és regisztráció
- Oldalon belüli keresési oldalak
5. Ellenőrizd, hogy HTTPS-t használsz-e
Az HTTPS egy biztonsági protokoll, amely titkosítja a kommunikációt egy weboldal és a felhasználó webböngészője között, védelmet biztosítva az érzékeny információknak, mint például jelszavak és bankkártyaszámok.
Szeretnél egy okot az HTTPS használatára? Többet is mondhatok:
- A HTTPS bizalmat kelt a látogatókban
- A Google Chrome és más böngészők az SSL nélküli oldalakat Nem Biztonságos-ként jelölik
- A Google 2014 óta használja az HTTPS-t rangsorolási jelzésként.
Mi a lényege? Az HTTPS titkosításnak több organikus forgalmat kell hoznia. Most már tudod, miért érdemes HTTPS-re váltanod, íme, hogyan teheted meg:
Szerezz egy SSL tanúsítványt egy ingyenes vagy prémium szolgáltatótól
Telepítsd a tanúsítványt a szerveredre. A pontos folyamat a szerver szoftvertől függ, de a legtöbb szerveren ez viszonylag egyszerű
Ennyi az egész! Miután telepítetted az SSL tanúsítványt, a weboldalad látogatói látni fogják az HTTPS-t az URL-ben, és a böngészőjük zárszimbólumot jelenít meg.
Ellenőrizd, hogy működik-e a rendszer, győződj meg róla, hogy az URL-sáv úgy néz ki, mint a fenti képen.
6. Biztosítsd, hogy az oldalad mobilbarát legyen
Amennyiben elől szeretnél szerepelni a keresőmotorokban, szükséged van egy mobilbarát weboldalra. Miért? Mert a Google elsősorban a weboldalad mobil verzióját használja indexelésre és rangsorolásra.
Ha a mobil weboldalad lassú, nem reagál, és nincs optimalizálva, akkor nem fogsz jó helyen szerepelni a keresési találatok között.
A jó hír az, hogy a weboldalad mobilbarátságát könnyen ellenőrizheted az e-kereskedelmi SEO audit során a Google PageSpeed Insights eszközével.
Ha a teszt javítási lehetőséget jelez, íme néhány tipp, hogy mobilbarát legyen az oldalad:
- Használj reszponzív dizájnt, így az oldalad automatikusan átméreteződik bármilyen eszköz képernyőméretére
- Csökkentsd a képek méretét
- Használj könnyen olvasható betűtípusokat és dizájnelemeket kis képernyőn
- Korlátozd a JavaScript használatát, vagy minimalizáld, ahol lehetséges
7. Javítsd a hibás/törött linkeket
A hibás vagy törött linkek több okból is előfordulhatnak, de általában azért, mert az a oldal, amelyre a link mutat, áthelyezésre vagy törlésre került.
Ezek a törött linkek rossz felhasználói élményt (UX) nyújthatnak, amikor a látogatók nem találják meg a keresett tartalmat. Ez elégedetlen ügyfeleket, magasabb visszapattanási arányokat és alacsonyabb konverziókat eredményezhet.
De ne aggódj, van egy gyors megoldás. Az Ahrefs kínál egy ingyenes hibás/törött link ellenőrzőt, azonban egy teljes jelentéshez elő kell fizetned a teljes szolgáltatásra. Miután megtaláltad a hibás linkeket, irányítsd át, vagy frissítsd őket.
8. Kanonizáld vagy távolítsd el a duplikált tartalmat
Sok félreértés van a duplikált tartalommal kapcsolatban, tehát tisztázzunk egy dolgot: a Google nem „bünteti” a duplikátumokat. Azonban, ha van egy webáruházad, valószínűleg vannak többszörösen listázott elemek, mint például termékleírások vagy felhasználói útmutatók.
Ebben az esetben a keresőmotorok nem mindig tudják, melyik oldalt indexeljék, és előfordulhat, hogy a rosszat indexelik.
Ez nem ideális, de van egy gyors megoldás. Ingyenes tartalomellenőrzők, mint a Siteliner segítségével ellenőrizhető a duplikált tartalom
A duplikátumok javításához kanonikus címkéket adhatsz hozzá, amelyek jelzik, hogy melyik oldalt szeretnéd, ha a keresőmotorok indexelnék.
9. Optimalizáld a címkéket és meta leírásaidat
A címkék (Title Tags) és meta leírások elemzése és optimalizálása alapvető része bármely webáruház SEO auditnak. A kattintási arány növelése érdekében a meta leírásaidnak egyértelműnek, tömörnek és relevánsnak kell lenniük azokhoz, amit a felhasználók keresnek.
A címkeknek is pontosnak és leírónak kell lenniük. Weboldalad bármelyik oldalának címét és meta leírását gyorsan megkeresheted a Detailed SEO kiegészítő segítségével. Ez azonnal nyújt egy pillanatképet minden oldal címéről, leírásáról, URL-jéről és kanonikus URL-jéről.
10. Optimalizáld a már létező kategóriaoldalakat
A kategóriaoldalak gyakran nem kapnak annyi figyelmet, mint a termékoldalak, de rendkívül fontosak annak érdekében, hogy a keresőmotorok robotjai megértsék a weboldalad hierarchiáját.
Ezért javaslom, hogy a kategóriaoldalaid szerkezetének értékelése is része legyen az e-kereskedelmi auditnak. Ideális esetben a weboldaladnak olyan szerkezettel kellene rendelkeznie, mint az Apple-nél, ahol minden termék szépen illeszkedik egy meghatározott kategória vagy alkategória alá.
Az URL-jeidnek is követniük kellene a kategóriaoldalaidat. Tehát, ha van egy ruhák kategóriád az online ruhaboltodban, akkor egy termék URL-je így nézhet ki: webaruhazam.hu/ruhak/piros-ruha.
A kategóriaoldalak on-page optimalizálásának javításához az alábbi tippeket is alkalmazhatod:
- Ellenőrizd a címke tagjeidet és a meta leírásokat, hogy biztosítsd, hogy azok optimalizáltak legyenek a kulcsszavaidra.
- Használj „zsemlemorzsa” navigációt, hogy segítsd az ügyfeleket navigálni a termékoldalak és kategóriaoldalak között.
- Használj magas minőségű, vonzó termékfotókat. A kategóriaoldalak minden a termékek eladásáról szólnak, tehát győződj meg róla, hogy a használt fotók csábítóak és jól bemutatják, pontosan milyen a termék.
Az REI kategóriaoldalai remek példái annak, hogyan kellene kinéznie egy optimalizált kategóriaoldalnak, beleértve a különböző termékalkategóriákhoz és márkákhoz vezető linkeket, a legnépszerűbb túra felszerelések listáját, valamint más kapcsolódó kategóriákra mutató linkeket.
11. Optimalizáld a már létező termékoldalakat
Ha azt szeretnéd, hogy a webáruházad jobban rangsorolódjon és több organikus forgalmat kapjon, akkor optimalizálnod kell a termékoldalaidat a keresőmotorok és a felhasználók számára is.
Kezdd ezt a részét az auditálási folyamatnak azzal, hogy ellenőrzöd, vajon a termékoldalaid veszítettek-e vagy nyertek-e rangot, vagyis előrébb vagy hátrébb kerültek-e a találati listán. Ha találsz egy-két oldalt, ahol a rangsorolás csökkent, akkor használd ezeket a tippeket a termékoldalad on-page SEO-jának javítására:
- Használj kulcsszóban gazdag címeket és leírásokat: Készíts pontos és leíró oldalcímeket és meta leírásokat, amelyek a termékedet releváns kulcsszavakkal írják le. Ez segít a keresőmotoroknak és a fogyasztóknak megérteni, miről szól az egyes oldalak.
- Optimalizáld a képeidet: Adj hozzá alternatív szöveget a könnyebb indexelés és a hozzáférhetőség javítása érdekében.
- Természetesen illeszd be a kulcsszavakat: Építsd be az egyes oldalak célkulcsszavait a termékleírásokba, de ne túlozz. Olvashatónak ésvonzónak kell lennie.
- Adj hozzá strukturált adatokat: A Schema rendelkezik számos termékkel kapcsolatos strukturált adat címkével, amelyeket használhatsz a keresőmotorok robotjainak segítésére a termékoldalaid megértésében és indexelésében.
- Használd ki a különböző árazási stratégiákat: Kínálj kedvezményeket, ingyenes szállítást stb., és promotáld ezeket az ajánlatokat a közösségi médiában. Használd a promóciós eszközöket, mint a kuponok és különleges ajánlatok, hogy forgalmat generálj a listádhoz.
Íme egy példa egy jól optimalizált termékoldalra, amit érdemes utánozni:
12. Adj hozzá vagy optimalizáld a belső linkeket
A belső link egy hivatkozás, ami két oldalt köt össze ugyanazon a weboldalon. A belső linkelés két fő okból fontos:
- Segíti a keresőmotorokat a weboldal szerkezetének megértésében és hatékonyabban bejárja az oldalt.
- Növelheti az egyes oldalak rangsorolását azáltal, hogy szétosztja a link értéket az oldalon.
Így működik: Tegyük fel, van egy blogbejegyzésed a különböző fajta farmerekről. Ebben a bejegyzésben belső linkeket helyezhetsz el a releváns termék- vagy kategóriaoldalakra, így a felhasználók gyorsan áttérhetnek az írásod olvasásáról a farmer vásárlására. A webáruház SEO audit részeként bizonyosodj meg róla, hogy:
- Minden link megfelelően működik.
- A linkek relevánsak azon az oldalon, ahol találhatóak. A nem releváns linkek összezavarhatják a keresőmotorokat és árthatnak az oldalad rangsorolásának.
- Kulcsszóban gazdag horgony szöveget (anchor text) használj a belső linkeidhez.
13. Adj hozzá vagy optimalizáld az alternatív szövegeket
A keresőmotorok az alt szöveget használják annak megértésére, hogy miről szól egy kép, és hogy az releváns-e a felhasználó keresésére. Ha egy képnek nincs alt szövege, vagy ha az alt szöveg nem elég leíró, az ronthatja a weboldalad rangsorolását és láthatóságát.
Íme egy példa a jó és rossz alternatív szövegre a North Face online áruházának egy képéhez.
- Kitűnő alt leírás SEO szempontból: Férfi The North Face nadrágban és cipőben sétál egy fatörzsen.
- Elfogadható alt leírás SEO szempontból: Férfi The North Face nadrágban és cipőben.
- Gyenge alt leírás SEO szempontból: Férfi egy fatörzsön.
Az alt szöveget egy képhez a Chrome-ban úgy ellenőrizheted, hogy jobb klikkel a képen, és kiválasztod az Ellenőrzés vagy Vizsgálat opciót. Ha nincs ott, vagy ha nem elég leíró, akkor szerkeszd a kódot az alt szöveg hozzáadására vagy javítására.
14. Ellenőrizd a visszahivatkozásaidat
Minden weboldalnak szüksége van minőségi visszahivatkozásokra releváns weboldalakról. Ezek az egyik legfontosabb rangsorolási tényezők, és több visszahivatkozás megszerzése jelentősen javíthatja a rangsorolásodat. Próbáld ki az ingyenes hivatkozás ellenőrzőt, hogy megtudd, hány visszahivatkozásod van. Csak írd be a domain neved vagy URL-ed, és kattints a beküldésre (Submit).
Ha úgy érzed, hogy alacsony minőségű a visszahivatkozási profilod (vagy alig van néhány link), amikor a webáruház SEO auditodat végzed, akkor használd az alábbi tippeket több link építéséhez:
- Bányássz a versenytársaid visszahivatkozásai után: Az egyik legegyszerűbb módja több visszahivatkozás megszerzésének az, hogy olyan linkeket építs, amelyekből a versenytársaid már hasznot húznak. Írd be a versenytársaid URL-jét az alábbi ingyenes eszközbe, rendezd az eredményeket oldalhatóság szerint, és dolgozz rajtuk egyenként, hogy megnézd, szerezhetsz-e saját linket.
- Készíts értékes tartalmat: Bár nem szükséges blogot működtetni, a minőségi cikkek készítése kulcsszó-lehetőségeket biztosít, lehetőséget ad a szakértelmed bemutatására, és új termékek népszerűsítésére. Idővel ez magasabb minőségű linkeket vonzhat.
- Vegyél részt online fórumokon és beszélgetőcsoportokon, amelyek a te szakterületedhez kapcsolódnak: Az online fórumok nagyszerű lehetőséget kínálhatnak a profilod magas minőségű linkekkel való bővítésére és magas vásárlási szándékkal rendelkező felhasználók megszerzésére.
- Írj vendégposztokat: Találj más blogokat a niche-edben, és írj vendégposztokat. Ez az egyik legkönnyebb módja a visszahivatkozások megszerzésének, és néhány blog még fizet is érte.
15. Határozd meg a tartalmi hiányosságaidat
A tartalmi hiányosságok elemzése egy weboldal meglévő tartalmának auditálása, hogy azonosítsa az új tartalmak létrehozásának lehetőségeit.
A tartalmi hiányosságok elemzésének végrehajtása lehetővé teszi, hogy pontosan meghatározd, milyen témákról kell írnod, és mely meglévő tartalmakat kell frissíteni vagy kibővíteni. Ez a tökéletes módja új témák felfedezésének a blogod számára.
Összegzés
A webáruház SEO auditok nélkülözhetetlen részei bármely digitális marketingstratégiának. Segítenek azonosítani a fejlesztendő területeket és biztosítani, hogy a konverzióoptimalizálási erőfeszítéseidet ne gyengítse a látogatók hiánya.
Egy weboldal audit elvégzése elsőre ijesztőnek tűnhet, de remélhetőleg az előbbi e-kereskedelmi SEO audit ellenőrző lista segítséget nyújt benne. Csak győződj meg róla, hogy az auditod lefedi az összes fent említett pontot és rendszeresen auditálod webáruházad a legjobb eredmények érdekében.